Magazin

Verem yoksulu vuruyor

Verem yoksulu vuruyor

Verem hastalığının yüzde 75'inin sosyo-ekonomik bakımdan geri kalmış 13 ülkede ortaya çıktığını bildirirken, Türkiye'de veremin en sık Marmara Bölgesi'nde görüldüğü kaydedildi.

Verem hastalarının çoğu sosyo-ekonomik bakımdan geri kalmış ülkelerde bulunurken, Türkiye'de veremin en sık Marmara Bölgesinde rastlandığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, verem hastalığının yüzde 75'i sosyo-ekonomik bakımdan geri kalmış 13 ülkede ortaya çıkıyor. Ancak, 1985 yılından sonra ileri endüstri ülkelerinde de veremli hasta sayısında artış olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye'de 1950'li yıllarda veremin görülme sıklığı ve ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığı kaydedilirken, yeni hasta oranının yüzbinde 44 olduğu bildirildi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, verem görülme oranı Marmara Bölgesi'nde yüzbinde 40.9, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzbinde 37, Karadeniz Bölgesi'nde yüzbinde 30.6, Ege Bölgesi'nde yüzbinde 30, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüzbinde 23, Akdeniz Bölgesi'nde yüzbinde 20.5 ve İç Anadolu Bölgesi'nde yüzbinde 16.6 olarak gerçekleşti.

1945 yılında verem ölüm oranı yüzbinde 262 iken bugün verem nedeniyle ölümler 2.8'e düştü.

Türkiye'de klasik ilaçlara direnç kazanmış veremli hasta sayısı 2 bin 500 civarında olduğu bildirildi. Türkiye'de verem konusunda titizlikle durulduğu belirtilirken, verem savaşı hizmetlerinin 271 verem savaş dispanseri, 30 göğüs hastalıkları hastanesi, 11 verem pavyonu, 21 bölge tüberküloz laboratuvarı ve gezici verem savaşı grubu tarafından yürütüldüğü kaydedildi.
Yayın tarihi: 27.10.2001
431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.