Magazin

Unutkanlığın yararları

Unutkanlığın yararları

Yaşadığımız hiçbir olayı unutamadığımızı düşünsenize! Bütün kötü olaylar kabus gibi her zaman beynimizde dolaşıp duracaktı. Unutkanlığa bir de olumlu yönden bakın. İşte unutkanlığın yararları.

Pek çok insanın sürekli yakındığı unutkanlık şikayetinin aslında bazen yararları olduğu bildiriliyor.

Psikiyatrist Osman Abalı, "unutma" denen bir olay olmadığını insanların "hatırlayamama durumu" olduğunu bildirdi.

İnsanların yaşadığı ve duyduğu her şeyi hafızasının bir köşesinde sakladığını kaydeden Abalı, "Yeri geldiğinde bilincine çıkarır. Bilince çıkarılamayan şeyler ise bilinç dışını oluşturur. Aslında bizim hatırlayamadığımız şeyler bilinçdışımızda bulunmaktadır. Mühim olan bunları bilincimize çıkarabilmemizdir" diye konuştu.

Bilince çıkarılamayan şeylerin hipnoz ile veya serbest çağrışım yolu ile bilince çıkarılabileceğini söyleyen Abalı, unutkanlığın nedenleri arasında bir çok nörolojik ve psikiyatrik hastalık olduğunu bildirdi.

Bunlar arasında en sık bilinenlerin demans(bunama), depresyon ve diğer merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar olduğunu vurgulayan Abalı, ancak hastalık olmadan da unutkanlığın olabildiğine dikkat çekti.

Unutkanlığın nedenleri

Abalı, bilinçte olan şeyleri hatırlamayı zorlaştıran etkenleri şöyle sıraladı:

"Stresli yaşam koşulları, hafızanın gereksiz bir çok bilgi ile kirletilmesi (bilinçli veya bilinçsiz), gereksiz ve önemsiz şeylerin hafızaya alınması, bir işi öğrenirken birden fazla şeyle uğraşmak (gazete okurken TV izlemek gibi), dikkati yoğunlaştırmayı azaltan etkenler (dikkat eksikliği ve kaygı durumları), yapılan işe gereken önemi vermeme, dağınık ve kaotik çalışma düzeni, öğrenme ve hafızada tutma tekniklerinin yeterince bilinmemesi.

Bütün bu sayılan etkenler kişinin öğrendiği bir şeyi hatırlamasını zorlaştırarak unutkanlık dediğimiz problem ile karşı karşıya getirir."

Abalı, aslında unutkanlığın bazı yönlerden insan için oldukça yararlı bir durum olduğunu bildirdi. Abalı, "İnsanın yaşadığı kötü olayları unutmadığını bir an düşünelim. Bu durumda insan sürekli olumsuz düşünce ve görüntüler ile hem mutsuz olacak hem de yaşamanın sıkıntılı bir hale gelmesi sağlanacaktır. Kişi etrafındakilerin sürekli olumsuz yönlerini hatırlayarak huzursuz olacaktır. Öyleyse unutma bu yönden oldukça yararlıdır" şeklinde konuştu.

Unutmamak için ne yapmalı?

Abalı, öte yandan unutkanlıktan şikayeti olanlara ise şu önerilerde bulundu:

-Özellikle unutkanlığı engellemek için yapılacak bazı şeyler vardır. Bunların başında bir şeyi hafızaya alırken dikkat ve konsantrasyonun zirvesinde onu hafızaya almaya çalışmaktır.

Bir konuya ne kadar çok dikkat verilirse o kadar kolay hafızaya alınacak ve o kadar kolay hatırlanacaktır. Bu durumda çevrede dikkati dağıtacak başka uyarıların olmaması gerekir.

-Bir konuya ne kadar önem veriyorsanız o konu hafızanızda o kadar uzun süre canlı kalacak ve hatırlamanız kolay olacaktır. Yani kayıt yaparken önemli olduğu konusunda enerjinizi yoğunlaştırmaya çalışın.

Çağrışım unutmaya çare

-Çağrışımları kullanarak hatırlama teknikleri mevcuttur. Bu durumda hafızanıza kaydettiğiniz bir şeyi hatırlatacak bir çağrışım nesnesini de trafik işareti gibi kaydetmeniz gerekecektir.

Mesela bir telefon numarası ezberlerken o numarayı size çağrıştıracak bir şey örneğin doğum tarihiniz, kapı numaranız, yaşınız, evlilik tarihiniz gibi numaralar ile ezberlemeye çalışabilirsiniz.

-Gerekli gereksiz bir çok şeyi ezberlemeye çalışmakta kaydedilen bilgilerin hatırlanmasını zorlaştıracaktır. Öğrenilen bir şey ne kadar çok beden duyusuna hitap ederse o kadar kolay öğrenilir ve tekrar hatırlanır.

Yani çocuğa mevsimleri anlatırken aynı anda resimlerini göstermeniz ve yağmurun fırtınanın sesini dinletmeniz, öğrenmeyi kolaylaştıracak, bilginin daha kalıcı olmasını sağlayacak ve hatırlama daha kolay olacaktır.

-Ayrıca stresten uzak kalmak, kaygıdan ve üzüntüden uzak kalmakta hatırlamayı kolaylaştıracaktır. Gürültüden uzak durmak, düzenli bedensel egzersizler, yeterli uyku saatlerinin olması, beslenmenin dengeli ve yeterli olması da stresi azaltarak dolaylı olarak hafızayı güçlendirecektir.
Yayın tarihi: 15.02.2002
479
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.