Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Üniversiteliler eteği unuttu

Üniversiteliler eteği unuttu

Ankara'daki 5 üniversitede 340 kız öğrenciyle yapılan araştırmaya göre "kızlar hemen hemen hiç etek giymiyor, kottan vazgeçmiyor".

Gazi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Saliha Ağaç'ın Ankara'daki Hacettepe, Gazi, Ankara, Başkent ve Çankaya üniversitelerinde öğrenim gören 340 kız öğrenciyle yaptığı araştırmaya göre "kız öğrencilerin dolaplarında neredeyse hiç etek yok." Öğrencilerin giyim harcamalarında birinci sırayı yüzde 30.6 oranıyla blue jean'ler alırken, listenin en altına yüzde 2.9 ile etek yerleşti.

İşte gençlerin 'modası'
 • Modayı takip edenlerin oranı yüzde 2.9.
 • Öğrenciler modayı ne moda dergileri, ne de moda programlarından izliyor. Tek adres vitrinler.
 • Üniversiteli kızlar alışveriş sırasında en fazla giysinin modelini dikkate alıyor; önem verilen en son unsur ise dikiş kalitesi.

  Araştırmaya katılanların yüzde 40'ı "Taklit markalı giysi almam", yüzde 13.8'i "Taklit tercih etmem", yüzde 45'i ise "Bazen alırım" dedi.

  "Giysi vücudumu açığa çıkarmalı" diyenlerin oranı yüzde 1.8. Kıyafetlerinin rahat ve estetik olmasını isteyenlerin oranı ise yüzde 72.9.
  (Milliyet)
 • 188
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.