Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Tutunamayan gençler intiharı düşünüyor

Tutunamayan gençler intiharı düşünüyor

Altı ayrı üniversitede bin 262 öğrenciyle yapılan bir araştırmaya göre üniversiteli gençlerin yüzde 41.3'ü kendini öldürmeyi düşünüyor.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Eskin, araştırmanın, Türkiye'de son yıllarda çeşitli nedenlerle artan intihar olaylarının üniversite gençliği tarafından nasıl karşılandığı, gençlerin intihar girişimi ve intihar düşüncesinin tespiti ve nedenlerini belirlemek amacıyla yapıldığını söyledi.

Deneklere 'intihar' soruları
Araştırmanın Aydın, İzmir, İstanbul ve Ankara'daki 6 üniversitede toplam bin 262 öğrenci ile anket şeklinde yapıldığını belirten Eskin, deneklere "Hiç intiharı düşündünüz mü? ", "Geçtiğimiz son 12 ay içinde intiharı düşündünüz mü?", "Yaşantınız boyunca intihar girişiminde bulundunuz mu ?", "Son 12 ay içinde intihar girişiminde bulundunuz mu?" şeklinde çeşitli sorular yöneltildiğini anlattı.

İntihar düşüncesi yaygın
Ankete cevap veren gençlerden yüzde 41.3'ünün, yaşamları boyunca intiharı düşündüklerini belirttiğini ifade eden Eskin, şöyle konuştu: "Gençlerin yüzde 14.3'ü son 12 ay içinde kendisini öldürmeyi düşündüğünü, yüzde 7'si yaşamı boyunca kendisini öldürmek için girişimde bulunduğunu, yüzde 1.3'ü ise son 12 ay içinde intihar girişiminde bulunduğunu belirtti.

Ülke koşulları etkili oluyor
Araştırmaya göre, üniversite gençliğinin yaklaşık yüzde 50'si kendisini öldürmeyi düşünüyor. İntihar girişim ve düşüncesi ülkenin koşullarıyla son derece ilişkili. Gençlerin neden böyle düşündüğüne baktığımızda, ruhsal sorunlar ön planda gözükse de umutsuzluk ve gelecek kaygısı öncelikle karşımıza çıkıyor.

Araştırmaya katılanlar, sıkıntıyı belli ölçüde aşmış öğrenciler. Üniversiteye girebilmiş öğrencilerin yüzde 50'ye yakını kendini öldürmeyi düşünebiliyor. Bu araştırma üniversiteye hazırlanan öğrenciler arasında yapılsa ortaya daha vahim sonuçlar çıkar."

Eskin, daha önce lise öğrencileri arasında yaptıkları araştırmada ise, gençlerin yüzde 25'inin intiharı düşündüğünün tespit edildiğini ifade etti.

Gençleri rahat bırakın
Araştırma sonuçlarının, gençlere yaklaşımın daha hassas, ancak baskıdan uzak olunması gerektiğini ortaya çıkardığını vurgulayan Doç. Dr. Mehmet Eskin, çözüm olarak toplumu "genç dostu toplum" haline getirmek gerektiğini söyledi. Eskin, gençlerin toplum içinde kendilerini rahat hissetmelerinin intihar düşüncesini ortadan kaldırabilecek bir çözüm olacağını belirtti. Mehmet Eskin, araştırmanın, Kanada'da "Archies Of Sexual Behavior" dergisinde yayınlandığını ve büyük ilgi gördüğünü kaydetti.
Yayın tarihi: 09.07.2004
252
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.