Magazin

Türkiye'de şişman kadın sayısı, erkekten fazla

Türkiye'de şişman kadın sayısı, erkekten fazla

Türkiye'de şişman kadın sayısının erkeklere göre daha fazla olduğu, bunun da evlilik sonucu beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile aktivitelerin azalması ve doğum sayısının fazlalığından kaynaklandığı belirtildi.

Mersin Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yemliha Doğan,Ticaret Ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen "Obezite (Şişmanlık) ve Yarattığı Sağlık Sorunları" konulu toplantıda, gittikçe yaygınlaşan bu sorunu, düzensiz ve yanlış beslenme, hareketsizlik, hormon bozukluğu ve stres gibi nedenlerin tetiklediğini söyledi. Türkiye'de, obezite sorununa yetişkin nüfusunun yüzde 20'sinde rastlandığını ifade eden Dr. Doğan, "Türkiye'de şişman sayısı, erkekten fazla.

Bu da kadınlardaki doğum sayısının çok olmasından kaynaklanıyor. Beslenme aktiviteleri de değişip, hareketsizlikle birlikte enerji kaybı olmayınca hastalık ortaya çıkıyor" dedi. Dr. Doğan, obezitenin, genellikle orta yaş ve sonraki dönemlerde görüldüğünü, ayrıca kalp-damar, diyabet, yüksek tansiyon, kas ve eklemrahatsızlıkları ve psikolojik sorunlara neden olduğu için hastalığın ciddiye alınması gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 08.10.2003
611
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.