Magazin

Türkiye'de SARS bildirimi yok

Türkiye'de SARS bildirimi yok

Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Canan Telli, "gizemli zatürree" ismiyle anılan Ciddi Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) hastalığıyla ilgili olarak Türkiye´de paniğe gerek olmadığını söyledi.

Dr.Canan Telli, yaptığı açıklamada, SARS hastalığının ilk kez bu yıl Vietnam´da görüldüğünü ve "ölümcül seyirli solunum yolu enfeksiyonu" olduğunu belirtti. Hastalığın nedeninin, tüm araştırmalara karşın henüz tam olarak bulunamadığını kaydeden Dr.Telli, hastalığın yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı, nefes darlığı gibi, grip benzeri belirtilerle başladığını kaydetti. Ardından hastada solunum desteği gerektirecek düzeyde bir zatürree geliştiğini ifade eden Dr.Canan Telli, dünyada şu ana kadar 10 ölüm bildirildiğini söyledi.

Sağlık çalışanları tehlikede
Dünya Sağlık Örgütü´ne, hastalıkla ilgili olarak Vietnam, Çin, Tayvan, Almanya, Singapur, Tayland, Hong Kong ve İngiltere´den bildirim yapıldığını anlatan Dr.Telli, şu bilgileri verdi: "Türkiye´den, gizemli zatürree hastalığıyla ilgili bir bildirim yok. Bu nedenle Türkiye´deki insanların bu konuda paniğe kapılmaları yersiz. Hastalığın, vücut sıvıları yoluyla daha rahat bulaştığı yönünde tahminler yapılıyor. Bulaşma, daha çok sağlık çalışanlarında, hastalarla çok yakın temasta olanlarda oluyor ve kullanımıyla önlenebiliyor. Sağlık personelinin, bu şikayetlerle başvuran hastalarda, fizik muayeneyle, zatürreeyi araştırmaları gerekmektedir."
Yayın tarihi: 20.03.2003
310
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.