Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Türkiye'de çürüksüz ağız yok

Türkiye'de çürüksüz ağız yok

Türkiye'de ağız ve diş sağlığı görünümünün hiç de içaçıcı olmadığı ortaya çıktı. İstatistiklere göre toplumun yüzde 95-97'sinin ağzında çürük diş bulunuyor.

İstanbul Diş Hekimleri Odası'ndan alınan bilgilere göre, Türkiye'de 20 bin diş hekimi bulunuyor. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedavi hizmetlerinin yüzde 70'i özel muayenehanelerde, yüzde 13'ü devlet hastanelerinde, yüzde 9'u SSK ve daha düşük oranlarda fakülteler ve özel hastanelerde veriliyor.

Ekonomik sorunlar nedeniyle diş sağlığının ihmal edilmesi sonucu Türkiye'deki dişsizlik oranı 45-54 yaş grubunda yüzde 19'a çıkıyor. 55-64 yaş grubundakilerin yüzde 42'si, 65 ve daha yukarı yaş grubundakilerin ise yüzde 75'i dişsiz bulunuyor. Toplam nüfusun ise yüzde 95-97'sinin ağzında çürük diş bulunuyor.

Türkiye'de yılda hekime başvuru sayısı 2.4 olarak gerçekleşirken diş hekimliğinde bu rakam ise yüzde 0.72 ile sınırlı kalıyor. AB ülkelerinde ise bir kişi diş hekimine yılda en az iki kez gidiyor.

Türkiye'de ağız ve diş sağlığı ile ilgili yetersizlikler bununla da sınırlı kalmıyor. İngiltere'de yıllık kişi başına düşen diş macunu 450 gram iken bu rakam Türkiye'de 55.60 gram şeklinde gerçekleşiyor. Ayrıca yine İngiltere'de bir kişi yılda ortalama 2.4 diş fırçası kullanırken Türkiye'de ise 3 kişiye bir diş fırçası düşüyor.

İstanbul Diş Hekimleri Odası yetkilileri, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin sadece yüzde 1'inin kamu tarafından finanse edildiğine dikkat çekerek, "Yetmiyormuş gibi devlet `Halkın sağlığından gelir elde etmek' anlamına gelecek sağlıktan KDV alıyor. Oysa bir çok AB ülkelerinde sağlık hizmetlerinde KDV ya alınmamakta ya da çok az alınmaktadır" şeklinde şikayetlerini dile getiriyor.
Yayın tarihi: 18.11.2002
369
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.