Magazin

Türkiye bürokraside Avrupa birincisi

Türkiye bürokraside Avrupa birincisi

Türkiye, bir şirketin kuruluşu için gerekli formalite sayısı bakımından Avrupa/da ilk sıraya yerleşti. Türkiye'de yatırım yapmak için 172 imza tamamlamak gerekiyor ve bu iş en az 2.5 ayda sonuçlanıyor.

Türkiye, bir şirketin kuruluşu için gerekli formalite sayısı bakımından Avrupa'da ilk sıraya yerleşti. Bu işlemlerin en az 2.5 ayda sonuçlandığı tespit edildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) aylık yayın organı İşveren'de yer alan araştırmaya göre, Türkiye'deki bürokratik ortam, çalışmaya ve çalıştırmaya engel olarak, ekonominin rekabet gücünü zayıflatıyor.

Türkiye, bir şirketin kuruluşu için gerekli formalite sayısı bakımından Avrupa'da ilk sırada yer alıyor. Türkiye'yi İtalya, Fransa ve İspanya izlerken, bürokrasinin en az yaşandığı Avrupa ülkesi İngiltere olarak belirlendi.

172 imza

Türkiye'de ayrıca işletme faaliyetine ilişkin zamanın yüzde 20'sinin bürokrasi tarafından heba edildiği gözlendi.

Yatırımlar konusunda bürokratik sorunların da çok ağır olduğu, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen bir girişimcinin yatırım tamamlanıncaya kadar 172 imzayı tamamlamak zorunda kaldığı tespit edildi.

Enerji sektöründe 14 ayda gerçekleşen bir projenin tüm izinlerinin ancak 9 yılda tamamlanabildiği de belirlendi. Buna karşılık Avrupa'da yatırımcı tek bir büroya başvuruyor ve bu büro tüm resmi işlemleri yatırımcı adına gerçekleştiriyor.

59 ülke arasında 10'uncu

Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre Türkiye, devlet bürokrasisinin engelleyici etkisi yönünden 59 ülke içinde 10'uncu sırada yer alıyor.

Dünya Bankası ise bürokrasi basit ve şeffaf hale getirilmediği takdirde, Türkiye'de kurulu firmaların iç piyasa için dahi üretim yapamaz hale geleceği uyarısında bulundu.

Türkiye'de elektronik devlete yönelik hazırlıklar da yetersiz bulunurken, araştırmada ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerin 2002 yılında tüm kamu hizmetlerini ve bürokratik işlemleri internet ve online yoluyla vermeyi planladığı hatırlatılıyor.

Türkiye'nin bu kapsamdaki yarışta Afrika ülkeleri düzeyinde kaydığı tespit ediliyor.
Yayın tarihi: 17.11.2001
439
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.