Magazin

Tarkan: Elmaları armutları ayırın

Tarkan: Elmaları armutları ayırın

7 Nisan'da "Come Closer" adlı İngilizce albümüyle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanan Tarkan, bir televizyon programına konuk olmak üzere gittiği Almanya'dan yurda döndü.

Önceki gün İstanbul'a gelen Tarkan, havaalanında yaptığı açıklamada, diğer sanatçılarla karşılaştırılmaktan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Tarkan "Ben Türkeyi'nin önemli bir değeriyim. Beni başka insanlarla kıyaslamayın. Elmalarla armutları ayırın. Bu ayrımı yaparsanız gerçek ortaya çıkar zaten" sözüyle kimleri kastettiğini açıklamadı. Ünlü sanatçı yeni albümüyle ilgili olarak ise "Bu albüm için 10 yıldır bekliyordum. Sevenlerimi beklettim ama beklediklerine değecek" dedi.

Bounce klibinize gösterilen ilgiden memnun musunuz?
Klip büyük ilgi gördü. Tabii insanlar Türkiye'de bir şarkının İngilizce söylenmesine alışma süreci yaşıyorlar. Beğenmeyenler olabilir. Bu, Avrupa ve dünya için bir proje. Bazı şeyler yavaş yavaş oturuyor. Bekleyelim ve görelim.

Almanya'ya yerleşeceğiniz söyleniyor, bu doğru mu?
Berlin'i gerçekten seviyorum. Sanat ve kültür kenti olma yolunda bir şehir. Ama Berlin'de yaşamayı düşünmüyorum. Almanya'nın havası çok kötü, her zaman kapalı ve gri, içimi karartıyor. Ben güneşi seviyorum, beni mutlu ediyor.

Avrupa'daki Türk dinleyicilerinize vermek istediğiniz bazı mesajlar var mı?
Üzerinde 10 yıl çalıştığım yeni albümüm çıkıyor. Başarılı olursak ülkece, milletçe adımız duyulacak. Bu başarı hepimize yarayacak. O yüzden benim arzum her zaman olduğu gibi Türklerin benim yanımda olması ve beni desteklemesi.

Yani size Türkiye'nin tanıtımı açısından önemli bir görev düşüyor...
Bu albüm farklı ülkelerde çıktığında dinleyen insanlar "Nereli bu adam" diye soracaklar. Türk olduğumu öğrenince Türkiye'yi araştıracaklar. Bir misyon demiyorum ama bir anlamda sorumluluk... Ülkemiz hakkında hálá yanlış bir imaj var. Özellikle 11 Eylül olaylarından beri müslüman ülkelere bakış açısı çok değişti. Bizim demokrat, laik bir ülke olduğumuzu biliyorlar, yine de bize karşı önyargılılar. Amerika'daki belgesellerde, Türkiye ile ilgili pek de hoş olmayan görüntüler sunuluyor.

Amerika'daki bu olaylar mı sizi rahatsız etti?
Amerikalılar zaten önyargılıydılar. Kendi içlerinde de zencilere karşı ırkçılar. Sadece müslümanlara karşı değil yani... Ama şimdi esas hedefleri müslümanlar. Tabii ki böyle şeyler beni rahatsız ediyor.

Sibel Tüzün'ün Eurovision yarışmasında söyleyeceği şarkı çok eleştiri aldı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Eurovision yarışması artık demode oldu. Örneğin Amerika'da kimse artık bu yarışmayı tanımıyor. Daha kalıcı projelerle dünyaya açılmamız gerek. Örneğin bir dönem bütün dünya Galatasaray sayesinde Türkiye'yi tanıdı. Sertab bir kez birinci oldu diye, her zaman birinci olacak değiliz.
(Hürriyet/Kelebek)
Yayın tarihi: 28.03.2006
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.