Magazin

Sutyene para koyarken dikkat!

Sutyene para koyarken dikkat!

Uzun süre göğüste taşınan yabancı maddeler dokularda değişikliğe neden olurken, sutyen içine para ya da anahtar saklamak meme kanserine yol açıyor. Uzmanlar şimdi "tahriş teorisini" araştırıyor.

Amerikan Kanser Derneği'nin verilerine göre, yılda 130 bin kadının yakalandığı meme kanserinde, uzmanlar "tahriş teorisi"ni araştırıyor. Türk kadınında belirgin bir özellik olan sutyen içine para ya da anahtar saklamanın meme kanserine neden olduğu ileri sürüldü.

Bu tez üzerinde çalışan uzmanlar, göğüsteki dövmelerin kanser oluşumundaki etkilerini de araştırıyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Kanser Araştırma Tanı ve Tedavi Ünitesi görevlisi Doç. Dr. Sezer Gürer, "Uzun süre göğüste taşınan yabancı bir madde buradaki dokularda değişikiliğe neden oluyor. Genetik faktörünün ilk sırada yer aldığı meme kanserinde sıkı sutyen kullanmakta travmaya neden oluyor" dedi.

20'li yaşlardan sonra görülme sıklığı artan meme kanserinin en çok 45-55 yaş grubundaki kadınları tehdit ettiğine dikkat çeken Doç. Dr. Gürer, uzun süre göğüste taşınan yabancı maddenin dokularda değişikiliğe neden olduğunu ve bunun da kansere yolaçtığını kaydetti.

Meme kanserinin 45 yaş altındaki kadınlarda genetik kökenli olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Sezer Gürer, 65 yaş üzerindeki kadınlarda ise daha çok diyet, stres ve çevre faktörlerinin etken olduğunu söyledi.

Meme kanserinde erken tanının önemine değinen Doç. Dr. Gürer, "Bu nedenle kadınların her yıl mutlaka mammografi çektirmesi gerekir. Erken tanı da kanser yayılmadan göğüsten çıkarılma şansı var" diye konuştu.
Yayın tarihi: 16.04.2002
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.