Magazin

Susuzluğunuzu dinleyin, öyle su için

Susuzluğunuzu dinleyin, öyle su için

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, vücudun ihtiyaç duyduğu kadar su içmek yeterli, fazla su tüketiminin ise sanılanın aksine çok da faydası yok.

Günde 8 bardak su içilmesini öneren geleneksel yaklaşımın aksine, American Journal of Physiology - Renal Physilogy dergisinde yayınlanan, 40 ile 79 yaşları arasındaki 458 kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, alınan ve vücuttan atılan su miktarı, boy ve ağırlıktan bağımsız olarak kişiden kişiye farklılık gösteriyor.

İhtiyaç değil davranış biçimi
Araştırmacılardan Wisconsin-Madison Üniversitesi Beslenme Bilimleri'nden Prof Dr. Dale Schoeller, "Su alımını metabolizmanın sebep olduğu bir durumdan ziyade bir davranış biçimi olarak düşünüyoruz," diyerek, araştırma sonuçlarına destek veriyor. Günde ortalama 8 bardaktan az su içen insanları gözlemlediklerini ve az su içmelerine rağmen bu kişilerin vücudunun susuz kalmadığını belirlediklerini belirten Schoeller, "Tavsiyemiz, sadece susuzluğunuzu dinlemeniz ve aşırı sıcaklara ya da düşük neme maruz kaldığınız veya fiziksel açıdan çok aktif olduğunuz durumlarda dikkatli olmanız yönündedir" dedi.

Yiyecek ve içeceklerden alınıyor
Institute of Medicine'ın son raporuna göre ise susuzluğu kendine rehber edinmiş kişilerin, bu rehberlik sayesinde vücutlarının gereksinim duyduğu suyu temin etmekte yeterli olduklarının belirlendiği ifade edildi. Bu araştırmaya göre, kadınların günde ortalama 2,7 litre, erkeklerin ise 3,7 litre su tükettiği, ancak bu miktarın önemli bir kısmının yiyecek veya çay-kahve ya da alkollü içecekler gibi diğer sıvılardan karşılandığı kaydedildi.
Yayın tarihi: 03.04.2004
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.