Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Susam Sokağı'na AIDS'li kukla

Susam Sokağı'na AIDS'li kukla

Güney Afrika'da yayınlanacak olan Susam Sokağı'nda AIDS'li bir kukla da olacak. Her dokuz kişiden birinin HIV virüsüne yakalandığı Güney Afrika'da çocukların küçük yaştan itibaren bu tehlikeyle tanıması amacıyla hazırlanan kukla 30 Eylül'den itibaren Susam Sokağı'nda gösterilmeye başlanacak.

Henüz dış görünüşü ya da rengi belli olmayan kuklanın Susam Sokağı'nın yayınlandığı diğer ülkelerde de gösterilebileceğini belirten yetkililer, ABD'de de böyle bir karakterin programa katılabileceğini söyledi.

Yeni karakterin tanıtımı İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Uluslararası AIDS Konferansı'nda yapıldı. Güney Afrika'da ölümlerin yüzde 40'ı AIDS yüzünden oluyor.

Öte yandan AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü tedavisinin erkeklere göre kadınlarda daha fazla yan etkiye neden olduğu saptandı.

Barselona'daki konferansta açıklanan araştırma raporuna göre, AIDS tedavisinden sonra hastalarda erkek hastalara göre yüksek oranda nörolojik sorunlar meydana geldi.

Bu sorunlar erkek hastalarda yüzde 8, kadın hastalarda ise yüzde 12,6 oranında oldu.
Yayın tarihi: 13.07.2002
452
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.