Magazin

Süreyya Ayhan'a ret

Süreyya Ayhan'a ret

Avrupa Atletizm Federasyonları Birliği, Türkiye Atletizm Federasyonu'nun Süreyya Ayhan'ın Avrupa Şampiyonası'nda piste çıkabilmesi için yaptığı 'wild card' başvurusuna ret cevabı verdi.

İsveç'in Göteborg kentinde üç gündür toplantılar yapan konsey, Süreyya Ayhan dosyasını, son birleşimi tamamlanmak üzereyken gündeme aldı. Konseyin beş üyesinin ülkelerine dönmek üzere toplantıdan ayrılmasından sonra gündeme alınan 'wild card' başvurusu, kalan üyelerin olumsuz görüş belirtmesi nedeniyle kabul edilmedi.

Toplantıda bazı üyeler, "doping nedeniyle ceza almış bir sporcuya prim tanınmamalı" şeklinde görüş bildirdi.

Federasyon ve meslektaşları karar verecek
Avrupa Atletizm Federasyonları Birliği'nin bu kararından sonra Süreyya Ayhan'ın, 7-13 Ağustos'ta yapılacak Avrupa Şampiyonası'nda yarışıp yarışamayacağına, Türkiye Atletizm Federasyonu ve meslektaşları karar verecek.

7 Ağustos'ta cezası sona erdiği için baraj derecesini yapacağı herhangi bir yarışmaya katılma hakkı bulunmayan Ayhan'ın, İsveç'te piste çıkabilmesi için bin 500 metreye Türkiye adına sadece kendisinin kayıt ettirilmesi gerekiyor.

Süreyya Ayhan'ı İsveç'te koşturmak isteyen Türkiye Atletizm Federasyonu, aynı mesafede yarışabilecek milli atletler Binnaz Uslu ve Elvan Abeylegesse'nin bin 500 metreye girmemesi için temaslara başlayacak.

Uslu'nun antrenörü Yahya Sevüktekin ile Abeylegesse'nin antrenörü Ertan Hatipoğlu, konuyla ilgili olarak bir araya gelip bir karar alabileceklerini açıklamışlardı.

Ulusal federasyonların, Avrupa Atletizm Şampiyonası için 28 Temmuz'a kadar sporcularını kayıt ettirme zorunluluğu bulunuyor.
Yayın tarihi: 01.05.2006
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.