Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Stone sert çıktı: 'Uyan ey Amerika!'

Stone sert çıktı: 'Uyan ey Amerika!'

Yeni filmi 'World Trade Center'ın (Dünya Ticaret Merkezi) gösterimi için Venedik'te olan Oliver Stone, Amerikan savaş filmlerine çattı.

Şiddetin ABD için kültürel bir problem halini aldığını söyleyen Stone, 90'larda çekilen kimi savaş filmlerini eleştirdi. 'Pearl Horbor' ve 'Kara Şahin Düştü' gibi filmlerin Amerikan savaş makinesine tapındığını söyleyen Stone, bunun olumsuz bir etki yarattığını anlattı. "1990'lardan bu yana savaş kavramını, şok ve dehşeti öven filmler izliyoruz" diyen Stone, bu filmlerin Amerika'nın savaşa olumlu yaklaşmasına katkıda bulunduğunu savundu.

Stone, "Bir Vietnam gazisi olarak 'Irak'ta ne yaptığımız' sorusunun pek çok Vietnam gazisinin canını sıktığını söyleyebilirim." dedi.
Vietnam Savaşı ile ilgili kendi filmleri 'Doğum Günü Dört Temmuz' ve 'Müfreze'yi kastederek "Karanlık meseleler hakkında çok yoğun, çok güçlü filmler yaptım" diyen Stone, bu filmlerin Amerika'nın çok zengin olduğu ve savaşmadığı bir dönemde yapıldığının altını çizdi. Yeni filminin umut verici olduğunu anlatan yönetmen "Şimdi bir başka yöne gitme zamanı, bu benim doğam gereği, artık daha pozitif olmak istiyorum" dedi ve sözlerini şöyle sürdü: "Son yıllarda her şey daha karanlık oldu. daha fazla terör, daha fazla ölüm, daha fazla savaş var. Pek çok şey için geç bile kaldık ama artık uyanmak zorundayız."

Venedik'te savaş karşıtı mesajlar veren Stone, dün bir Portekiz gazetesinde yayımlanan röportajında ise "Ben bir pasifist değilim. Mümkün olsa Bin Ladin ve adamlarını kendi ellerimle öldürebilirdim" demekten geri durmadı!
(Radikal)
427
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.