Magazin

Spielberg'in izindeki Türk

Spielberg'in izindeki Türk

'Türk Shindler'i Ülkümen'in hayatını anlattığı kısa filmle ABD'de ödül alan yönetmen Adıgüzel, üniversitede de Steven Spielberg'ün öğrencisi.

Steven Spielberg ve George Lucas'ın özel öğrencisi olan yönetmen Turgut Türk Adıgüzel, Yahudileri toplama kampından kurtaran 'Türk Schindler'i konsolos Selahattin Ülkümen'i anlattığı filmiyle ABD'de adından söz ettiriyor. Spielberg de 1993'te çektiği benzer konulu 'Schindler's List' filmiyle Oscar kazanmıştı.

Tunceli'nin Çemişkezek ilçesinden çıkıp üniversite hayatına İstanbul'da başlayan, Britanya'da devam eden, oradan da ABD New York Üniversitesi'ne geçiş yapan Adıgüzel, uzun bir aradan sonra Los Angeles'ta mastır ve doktora için tekrar üniversiteye başladığını belirtti.

Okul ücretini de onlar ödüyor
Girdiği sınavların ardından Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde (USC) Steven Spielberg ve George Lucas'ın özel öğrencisi seçilen ve okul ücreti onlar tarafından karşılanıyor. Türk yönetmenin ödül kazandığı filmi de İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi kamplarından 200 kadar Yahudi'yi kurtaran, Rodos Adası'ndaki Türk Konsolosu Selahattin Ülkümen'in gerçek hayatı üzerine kurulu. 'Crescent Star' (Hilal Yıldız) adlı kısa film, eylülde Kaliforniya'da düzenlenen Big Bear Lake Uluslararası Film Festivali'nde 'en iyi öğrenci filmi' dalında seyirci ödülünü aldı.

'Crescent Star' Hollywood'daki CBS stüdyolarında çekildi; hatta senaryoyu duyan Hollywood CBS Stüdyosu hiçbir ücret almadan stüdyonun kapılarını Adıgüzel'e açtı. Filmin ABD'deki Yahudi cemaati tarafından da çok beğenildiğini söyleyen Adıgüzel, "Filmde Türklerin insani yanlarını yansıtmaya çalıştım. Crescent (hilal) İslam dünyasını, Star da (yıldız) Yahudi dünyasını sembolize ediyor, ama ikisi birlikte bir Türk bayrağını oluşturuyor. İki dostluğun bir arada yıllardan beri yaşadığını anlatan bu konsept, filmciler arasında ilgi çekti.

Amerika'dan, Türkiye'den ve Avrupa'dan teklifler geldi 'filmin uzun metrajlısını çekelim' diye. Benim de şu anki hedefim bu. Hikâyeye bu kez aşkı da ekleyerek tekrar yazdım. Steven Spielberg görmek istediğini söyledi. Umarım iki-üç yıl sonra 'Türk Schindler'i-Selahattin Ülkümen'in hayatını izleriz" diye konuştu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.12.2005
432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.