Magazin

Soyadları istenilen kimliğin işareti

Soyadları istenilen kimliğin işareti

İstatistikler, Türkiye'de en çok kullanılan 5 soyadının sırasıyla Yılmaz, Kaya, Demir, ahin, Çelik olduğunu ortaya koydu.

Türkiye'de Yılmaz soyadını taşıyan 1 milyon 508 bin 846, Kaya soyadını taşıyan 1 milyon 38 bin 538, Demir soyadını taşıyan 973 bin 133, ahin soyadını taşıyan 875 bin 848, Çelik soyadını taşıyan 841 bin 971 kişi bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı ÖğretimÜyesi Prof. Dr. Abdülkadir Çevik, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, soyadının gücü, dayanıklılığı, sağlamlığı belirten sözcüklerle ifade edilmesinin psikolojik anlamı olduğunu kaydetti.

Küçük yaştaki çocukların anne-babasını çok güçlü olarak gördüğünü,rekabet yaşına geldiklerinde ''benim annem, benim babam'' ifadelerini kullanarak arkadaşlarıyla yarıştığını anlatan Prof. Dr. Çevik, ''Bir dış desteğin varlığı o kişi için, çocuk için güç kaynağı oluyor'' dedi. Bu dış desteğin bazen anne-baba gibi fiziksel, somut figürler olabildiğini kaydeden Prof. Dr. Çevik, şöyle devam etti:

''Bu figürler ileri yaşlarda yanımızda taşınamayacağı için soyadlarında destekleyici sözcükler kullanılabiliyor. Genellikle herkes kendisine yakıştırmak istediği niteliği soyadı olarak almış. Soyadı kimliğimizin bir parçasıdır. Kimliğimizin içerisinde hem fiziksel yapımız, hem psikolojik yapımız var. Psikolojik yapının içindekaşlardan biri ise soyadıdır. Hiç kimse kendinde kötü bir soyadı istemez. O nedenle soyadı değiştiren birçok insan olabiliyor. Örneğin soyadı 'ilek' olan bir kişi benzeştirerek kendisine 'inek' diyenler olduğu için soyadını değiştirip 'dilek' yapabiliyor. Çünkü o soyadının kendisi için rahatsız edici bir anlamı var.''

''ERKEK TOPLUMU SİMGELEYEN SOYADLARI''
Türkiye'de en çok kullaıldığı belirlenen Yılmaz, Kaya, Demir, ahin, Çelik soyadlarının hem erkeksi, hem güç ifade eden soyadları olduğuna işaret eden Prof. Dr. Çevik, ''En çok kullanılan soyadlarına bakıldığında erkek toplumu olduğumuz görülüyor'' dedi.

Soyadı Kanunu çıkmadan önce lakaplar, ailenin soyuyla ilgili isimlerin kullanılabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Çevik, ''Kanun çıktığında insanlar kendisine yakıştırdığı ama kendinde olmayan özellikleri de temsil eden sözcükleri kullanmaya başladı'' dedi.

İnsanların kimi zaman da ''soyadıyla eksiğini tamamlamaya çalıştığını'' kaydeden Prof. Dr. Çevik, ''Örneğin cimri olan birisi cömert soyadını, zayıf, cılız birisi güçlü soyadını, tembel birisi çalışkan, miskin birisi çevik soyadını alıyor. Böylece soyadı bir eksiği tamamlıyor'' diye konuştu.
(AA)
Yayın tarihi: 13.02.2003
457
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.