Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Siz modaya uymayın, moda size uysun!

Siz modaya uymayın, moda size uysun!

Tüm dünyada kitleleri peşinden sürükleyen "moda''nın, sadece bir ambalaj olarak kalmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Sunar Birsöz, kişinin dış görünüşünün sosyal statüsü, alt yapısı, kültürü, eğitimi, değerleri ve aile yapısı ile uyumlu olması gerektiğini belirtti.

Kişinin bu değerlere zıt görünüş sergilemesinin bir "isyan'' olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Birsöz, "Bu durum kişinin ruhsal rahatsızlıklarının dışa yansımasıdır, terapi görmesi gerekir'' tespitinde bulundu.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sunar Birsöz, modanın, insanda var olan beğenilme arzusundan yararlandığını belirterek, "Moda aslında bir uzlaşmadır. Kişinin üzerinde taşıdığı giysilerin tarzı ile beyni aynı olmalıdır'' dedi. Prof. Dr. Birsöz, kişinin sadece moda olduğu için kendini yansıtmayan giysileri seçmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Takip edilen moda, insanın yaşam biçimiyle uyuşmalı. Kişinin kültürü, eğitimi, sosyal statüsü, değer yargıları, aile yapısı, dış görünüşünde de yansıtılmalı. Örneğin aile yapısı çok tutucu olan bir kişinin, kendini çok Avrupalı gibi gösterme çabası ve yetiştiği çevreye uygun olmayan tarzdaki giysileri, gerçekte o kişiyi yansıtmayacağı için üzerine oturmaz.''

Sosyal konumunun tam tersi bir dış görünüş sergileyen kişilerin davranışlarının modayı takip etmek olmadığını belirten Prof. Dr. Birsöz, "Bu bir isyan olarak algılanabilir'' dedi. Çoğu kez dış görünüşle başlayan bu isyanların, ruhsal rahatsızlıkların dışa yansıması olduğunu belirten Prof. Dr. Birsöz, bu tip kişilerin terapi görmesi gerektiğini de anlattı.

KÜLTÜREL KARMAŞA
Türk kadının moda konusunda bir kültürel karmaşa yaşadığına da dikkat çeken Prof. Dr. Sunar Birsöz, Türkiye'de iki uç noktanın bulunduğunu hatırlatarak, "Bazı kesim, saçının bir telini göstermiyor. Bazı kesim ise yüzünü Avrupaya dönmüş, modern ve yeniliklere açık. Türk toplumu uçlarda yaşayan bir toplum'' diye konuştu.
Modanın toplumsal değişim yarattığını vurgulayan Prof. Dr. Birsöz, medyanın bu konuda çok etkili olduğunu söyledi. Medyanın, dünyayı evlere taşıması nedeniyle, Türk kadının tüm yenilikleri izlediğini ifade eden Prof. Dr. Birsöz, şöyle konuştu:

"Türk kadınının yüzü batıya dönük. Batılı kadının davranışını alıyor, onun giydiği giysileri seçiyor. Ancak asıl olan insanın kendine yakışan ve sosyal statüsüne uyan giysileri seçmektir. Aksi takdirde insan gülünç duruma düşebilir.''
(DHA)
Yayın tarihi: 21.02.2003
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.