Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigarayı bırak 4 milyar lira kazan

Sigarayı bırak 4 milyar lira kazan

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün Bırak-Kazan 2002 Uluslararası Ödüllü Sıgarayı Bırakma Kampanyası'nın Türkiye ayağını 2-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirecek. Kampanyanın Türkiye ödülü 4 milyar lira.

Sağlık Bakanlığı, 2-29 Mayıs tarihleri arasında ödüllü sigarayı bırakma kampanyası düzenleyecek. Kampanyaya katılıp ve sigaraya karşı zayıf düşmeyenler 4 milyar lira ile ödüllendirilecek.

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün düzenlediği "Bırak-Kazan 2002 Uluslararası Ödüllü Sigarayı Bırakma Kampanyası"na katılma kararı aldı. Kampanyada, Türkiye'nin en yüksek katılımı sağlayan ülkeler arasına girmesi hedeflenirken, kampanyaya katılanlar, bırakmanın zorlukları ve bunların nasıl aşılabileceği konusunda desteklenecek, bu yolla yüksek bir bırakma başarısı oranı hedefleniyor.

Uluslararası Ödüllü Bırak-Kazan 2002 Kampanyası, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya genelinde 2-29 Mayıs 2002 tarihleri arasında düzenlenecek.

Kampanyanın Türkiye ödülü 4 milyar Lira, Avrupa ödülü 2 bin 500 ABD doları ve dünya ödülü ise 10 bin ABD doları olarak belirlendi.

Katılım

Kampanyada başarılı olmak isteyenler 2-29 Mayıs tarihleri arasında sigara içmeyecek. Kampanyaya en az bir yıldır sigara içen ve 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilecek. Katılımcılar 2 Mayıs 2002 tarihinden önce katılım formunu doldurup, kampanya merkezine ulaştıracak.

Bırakma gününden itibaren 4 hafta süreyle sigara içmeyenler veya tütün ürünlerini kullanmayanlar, ödül almaya hak kazanacak. Katılımcılar arasında kura çekilecek, kuradan

sonra kazanan kişi ile temasa geçilecek sigara içip içmediği şahitlerce ve kimyasal analizlerle teyit edilecek.

Bin ton tütün bin kişiyi öldürüyor

Sigara nedeniyle 35-69 yaşları arasında ölenlerin kişi başına kaybettiği yaşam süresinin 22 yıl olduğu, gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketiminin hızla arttığı, Türkiye'de 1984 sonrası dönemde sigara tüketiminin yüzde 80 oranında arttığı bildirildi.

Türkiye'de son 40 yılda her yıl ortalama 100 bin ton tütün tüketildiği, her bin tonluk tütün tüketiminin ise bin kişinin vakitsiz ölümüne yol açtığı ve bir ülkeye 27.2 milyon dolarlık ekonomik kayıp getirdiği hesaplandı.

Bu oranlara göre, Türkiye'de halen yılda, yaklaşık 100 bin kişi sigara nedeniyle zamansız ölürken, 2.72 milyar dolarlık ekonomik kayıp meydana geliyor.

Türkiye'de erkeklerin yüzde 57.8'i, kadınların yüzde 13.5'i ve tüm toplumun yüzde 33.6'sı sigara içiyor, sigara içme oranları kişilerin eğitim durumu ve statüsü yükseldikçe hızla artıyor.
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.