Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sigaranın kansere yol açtığı kanıtlandı

Sigaranın kansere yol açtığı kanıtlandı

Amerikalı araştırmacılar, sigarada bulunan kanserojen maddelerin akciğer kanserine neden olabildiğini bilimsel olarak kanıtladıklarını açıkladı.

New York Üniversitesi ve Houston`daki Anderson Kanser Merkezi bilim adamlarının yaptığı araştırmada, sigaranın hücrelerin gelişmesini ve çoğalmasını sağlayan RAS genini mutasyona uğratarak, akciğer kanserine neden olabildiği belirlendi.

1996 yılında yayımladığı bir araştırma raporunda, sigarada bulunankanserojen maddelerin P-53 genini mutasyona uğrattığını bildiren Dr. Eric Moon-shong Tang, Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü yayın organınınson sayısında yer alan yeni araştırma raporunda, sigaranın akciğer kanserine neden olabildiğini bu kez kesin olarak kanıtladıklarını açıkladı.

RAS geninin mutasyona uğramasıyla hücre çoğalmasının kontrol edilemez hale geldiğini belirten Dr. Tang, bu durumun yüzde 30 oranında akciğer, yüzde 50 oranında kolon ve yüzde 90 oranında pankreas kanserine neden olabildiğini belirtti.

Bilim adamları henüz RAS geninin neden vücudun sadece belli organlarında kansere neden olabildiğini anlayamadıklarını, bundan sonraki araştırmalarda bu sorunun yanıtını arayacaklarını bildirdi.

Sigarada bulunan BPDE kimyasal maddesinin, RAS gen ailesinden K-RAS genine yapışarak bu geni mutasyona uğrattığını belirten araştırmacılar, K-RAS geninin akciğer kanseri hastalarında mutasyona uğradığının bilindiğine dikkat çekti.
(aa)
Yayın tarihi: 15.10.2002
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.