Magazin

Sigara erken menepoza neden oluyor

Sigara erken menepoza neden oluyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Hastürk, sigaranın kadınlar üzerindeki olumsuz etkilerinden birinin de erken menopoz olduğunu ifade etti.

"Sigarayı bıraktırma günü" nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Hastürk, dünyada her yıl 4 milyon insanın, ülkemizde de 70 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını kaybettiğini vurguladı. Sigaranın öldürmese bile insanı sakat bıraktığını ifade eden Hastürk, akciğer kanserlerinin yüzde 95'inin sigaradan kaynaklandığını, kalp ve solunum yolu rahatsızlarının da aynı şekilde sigara içen kişilerde daha yüksek oranda görüldüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Hastürk, sigaranın kadınlarda erken menopoza neden olduğunu, hamilelerde ise erken doğum ya da ölü doğum olasılığını artırdığını belirtti. Mithat Özsan Amfisi'ndeki etkinlikte, sigaranın zararlarını karikatürlerle görsel olarak sergileyen ve uyarıcı konuşmalar yapan Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tuncer ise şunları söyledi: "Sigaraya başlama yaşı ülkemizde 11'e kadar indi. İlköğretim okullarında da hızla yayılıyor. Nüfusun yüzde 30'u, erişkin erkeklerin ise yüzde 56'sı sigara içiyor. İçen kişiyi ekonomik açıdan zarar soktuğu gibi beyin, mide, böbrek, kalp, akciğer, damar ve üreme organları gibi bir çok hayati organı olumsuz etkileyen sigaradan kurtulmak için akıl ve iradenin yanı sıra sanat ve sportif faaliyetlerin de kullanılması gerekir."

Prof. Dr. Tuncer, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü nedeniyle de Adana'da trafik ekiplerinin, sürücülere sigara içmemeyi öneren broşürler dağıtacağını ifade etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şinasi Akdemir ve İl Sağlık Müdürü Dr. Serdar Mercan ile öğretim üyeleri, üniversite, lise ve polis yüksek okulu öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte Devlet Konservatuarı Oda Orkestrası ile Turizm ve Kültür Bakanlığı Adana Gençlik Korosu da konser verdi.
(DHA)
Yayın tarihi: 28.05.2003
935
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.