Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sezen'e ilk şok

Sezen'e ilk şok

Türk Pop Müziği'nin "Minik Serçe"si Sezen Aksu, albümü sadece 50 adet satınca büyük bir şok yaşadı. Üstelik bu 50 adet albümü kendisi ve tanıdıkları almıştı.

İşte Aksu'nun "hiç" satmayan albümünün ardındaki büyük sır:

Gençlik dönemlerinde "Senden birşey olmaz" denilen ünlülerin hikayesi: Unkapanı'nda şirket şirket dolaşan Aksu'nun 1975'te çıkardığı "Haydi Şansım" adlı 45'liği sadece 50 adet sattı. Aksu o günleri şu sözlerle anlatıyor " Moralim çok bozulmuştu çünkü o 50 taneyi ben ve yakınlarım almıştık..." Ozan Güven ise şaşı diye konservatuara alınmadı.

SEZEN AKSU
İlk albümünü sadece 50 kişi aldı
Sezen Aksu, bulunduğu noktaya gelene kadar büyük sıkıntılar çekmiş. Lise hayatında kendini iyice müziğe veren Aksu, buna rağmen yüksek öğrenim için Ziraat Fakültesi'ni seçmiş. Aynı yıllarda İzmir Radyosu Sanatçılar Derneği'ne giren Aksu, altı yıl süreyle Türk Sanat Müziği eğitimi almış.

Okulunu bırakıp İzmir'den İstanbul'a gelen ve Unkapanı'nda şirket şirket dolaşan Aksu'nun yüzüne kapılar bir bir kapanmış. Uzun uğraşlardan ve reddedilmelerden sonra mucizenin adı Yeşil Giresunlu olmuş. 1975'e girerken piyasaya çıkan "Haydi Şansım" adlı 45'liği sadece 50 adet satan Aksu o günleri şu sözlerle anlatıyor: "Moralim çok bozulmuştu. Çünkü o 50 adedi de sadece ben ve yakınlarım almıştık."

Deniz Akkaya
Uğurkan Erez'i şaşırtan manken
Uğurkan Erez, "Elite Model Look Yarışması'nın koreografisiyle uğraşıyordum. 20 kızın içinden sadece biri istediğim şeyleri yapamıyordu. Bu kız hariç, diğer 19'unun manken olabileceğini söyledim. Yıllar sonra Neşe Erberk yeni mankenlerini göstermek için beni çağırdı. İçlerinden biri beni çok şaşırttı" diyor. Uğurkan Erez'in sözlerini geri almasını sağlayan kişi ise Deniz Akkaya'dan başkası değil.

OZAN GÜVEN
Şaşı diye konservatuvara alınmadı
Son dönem Türk Sineması'nın önemli oyuncularından Ozan Güven, bir röportajında, şaşı olduğu için konservatuvara alınmadığını, hocaların "Bir çift yeşil gözle oyuncu olunmaz" dediğini anlattı.

İPEK TANRIYAR
Müzik kanalından kovuldu
İpek Tanrıyar, bir kanaldan kovulduktan sonra hırslanıp mesleğine nasıl sarıldığını şu sözlerle anlatıyor: "Number One TV'ye VJ'lik için çekimlere gittim, kabul edildim. Canlı yayında şarkı sunumları yapıp, arada da birkaç cümle kuracaktım. Fakat basit gibi görünse de canlı yayında çok heyecanlandım ve fena halde çuvalladım. Üç hafta sonra da kanaldan kovuldum!

İlk büyük başarısızlığımdı ve çok ağlamıştım. Hatta kovarlarken bana 'Senden hiçbir şey olmaz' dediler. İşte bu cümle beni fena hırslandırdı. Ardından sunuculuk dünyasına daha bir doludizgin ve hırslı girdim. Bu hırs ve azim benim 'Şahane Pazar' ekibine dahil olmamı sağladı."

MAHSUN KIRMIZIGÜL
Sesin kapı gıcırtısı gibi
İlkokul öğretmeni sürekli olarak; "Mahsun, sesin kapı gıcırtısı, tencere kazıntısı gibi... Senden türkücü olmaz" dermiş. Bunun üzerine her seferinde eve gittiğinde ağlayan Kırmızıgül, neredeyse ilkokul öğretmenine inat şarkıcı olmuş!

EVRİM AKIN
İki okuldan da atıldı
"Senden bir şey olmaz" denilerek önce lisedeki tiyatrodan, ardından "Yeteneksizsin" sözleri eşliğinde Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nden atılmış Evrim Akın. Gerçi o da kendini yeteneksiz buluyor ama "Avrupa Yakası"ndaki Selin tiplemesi hálá hafızalarda...

ŞAHAN GÖKBAKAR
Okulun tembel adamı
Bilkent'te tiyatro okuyan Gökbakar, okulun eğitiminden rahatsız olmuş: "Herkes birer 'küçük Cüneyt Gökçer' olup çıkmıştı. Sesler, rezonans katmalar... Bunları ben de yapabilirdim ama doğal gelmiyordu." Böylece okulun tembel adamı olmuş.

MERVE İLDENİZ
Yüzüme kapanan kapı kendiliğinden açıldı
Merve İldeniz'e hayatı boyunca unutamadığı gün sorulduğunda aklına ilk olarak, boyu kısa bulunduğu için Başak Gürsoy Ajans'tan geri çevrildiği gün geliyor. "O gün eve gidip hüngür hüngür ağladım" diyen İldeniz, 1986 yılında Güneş Gazetesi Güzellik Yarışması'nda ikinci seçilmiş. Ardından da Flash Form Ajans'a girerek mankenlik kariyerine başlamış. 1990'da ise yeniden Başak Gürsoy Ajans'ın kapısından içeri girmiş. Çünkü ajans sahibi Gürsoy, kendisiyle çalışmak istiyormuş!

ZEYNEP CASALİNİ
Senden şarkıcı olmaz dediler sonra da ödül verdiler
POPSAV Ödül Töreni... Hakan Peker, "En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı" ödülünü veriyor. Ödül kazanan ismin sözleri bir hayli ilginç; "Hakan Bey, söylemeden duramayacağım. Ben 10 yıl önce size geldim. Bana 'Senden şarkıcı olmaz' dediniz. Şimdi bana ödül veriyorsunuz" İşte bu sözlerin sahibi Zeynep Casalini..
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.10.2006
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.