Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Senarist Bülent Oran vefat etti

Senarist Bülent Oran vefat etti

Senarist Bülent Oran, bir süredir tedavi gördüğü hastalık nedeniyle bugün yaşama veda etti.

İstanbul Bakırköy'de 1923 yılında doğan Bülent Oran, fabrika işçiliği, mürettiplik, klişe ressamlığı, öğretmenlik ve mizah yazarlığı gibi çeşitli işlerde çalıştı. Sinemaya 1950 yılında "Vatan ve Namık Kemal" adlı filmde figüran oyuncu olarak başlayan Oran, başta "Drakula İstanbul'da", "Artık Çok Geç", "İngiliz Kemal Lavrens'e Karşı", "Aramızda Yaşayamazsın", "Uçurum", "Pusu" olmak üzere 50'den fazla filmde rol aldı.

700 film senaryosu
Sanatçı, 1952'den itibaren senaryo yazarlığı yapmaya başladı. Bugüne kadar 700'den fazla filmin senaryosunu yazan Oran, 1980'li yıllarda TV dizileri için de senaryolar hazırladı. "Üç İstanbul", "'Parmak Damgası", "Yaprak Dökümü", "Hacı Arif Bey" adlı dizilerde senarist olarak çalıştı.

Marmara Üniversitesi Sinema TV Bölümü'nde de bir süre ders veren Oran'ın senaryosunu yazdığı filmler arasında "İki Damla Gözyaşı", "Fosforlu Cevriyem", "Bülbül Yuvası", "Sevmek ve Ölmek Zamanı", "Arım Balım Peteğim", "Kanunsuz Kahraman", "Ağlıyorum" ve "Dert Bende" sayılabilir. Oran, evli ve bir çocuk babasıydı.

Cenaze töreni yarın
Bülent Oran için yarın ilk olarak saat 11.00'de, pek çok film şirketi ve bazı sinema derneklerinin bulunduğu Beyoğlu Erol Dernek Sokak Erman Han önünde tören düzenlenecek. Oran'ın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra Feriköy Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.
Yayın tarihi: 23.09.2004
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.