Magazin

Şeker hastalarına iftar uyarısı

Şeker hastalarına iftar uyarısı

Oruç tutan şeker hastalarının iftar zamanı yediklerine dikkat etmemesinin, kilo alma başta olmak üzere çoksayıda tehlikeli sorunu beraberinde getirdiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi İç Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Gülcan Kısakol yaptığı açıklamada, şeker hastalarının da normal kişiler gibi iftar vaktinde vücudun şeker ihtiyacını karşılamak için karbonhidratlı yiyecekler tükettiğini söyledi.

İftar vaktinde tüketilen yoğun karbonhidratlı içerikli gıdaların iştah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgılanmasını tetiklediğini belirten Kısakol, bunun da "hipoglisemi" denilen şeker düşmesine yol açtığını kaydetti.

Yemeğe başlandığında bu durumun bir kısır döngü içinde sürdüğünü ifade eden Kısakol, karbonhidrat yüklemesi ile insülin hormonunun salgılanmasının artacağını ve sonuçta iştahın daha da yükselerek, dahafazla yemeğe ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

Bu nedenle oruç tutan şeker hastalarının, iftar zamanı yediklerinedikkat etmemesinin kilo alma başta olmak üzere çok sayıda tehlikeli sorunu beraberinde getireceğini vurgulayan Kısakol, "Hastalık tedavi edilme aşamasında ise istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Bu çerçevede, hastaların iftar ve sahur zamanı hamur ve karbonhidratlı gıdalardan uzak durması gerekir" dedi.

Ayrıca çok yemekten kaçınılmasının da şeker hastaları için oldukçaönemli olduğuna dikkati çeken Kısakol, yemeğin üzerine tatlı yenmesinin de tehlikeli hastalıkların doğabilme riskini artıracağını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 11.11.2002
204
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.