Magazin

Savaş doğaya da zarar veriyor

Savaş doğaya da zarar veriyor

Savaş, sadece insanlara değil, toprak, bitki, hayvan ve tüm canlılara da zarar veriyor, bunların bir bölümünün etkisi yıllarca telafi edilemeyecek boyut çıkıyor. Petrol kuyularının yakılmasıyla ortama salınan duman ve toksik gazlar toprak ve bitki örtüsünü kirletiyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü ÖğretimÜyesi Prof.Dr.İbrahim Ortaş, savaşların doğa üzerinde yarattığı tahribatın rakamlarla ifade edilemeyecek kadar yüksek düzeyde olduğunu söyledi. Körfez Savaşı sırasında, yüzlerce petrol kuyusunun ateşe verildiğini, ortama salınan dumanların etkisinin bütün Ortadoğu ve Türkiye´de günlerce hissedildiğini hatırlatan Ortaş, bu toksik gazların başta atmosfer olmak üzere toprak ve bitki örtüsünü kirlettiğini anlattı.

Endemik türler, başka bölgede yaşama şansları yok
Bugün yine petrol kuyularının sabote edildiğini, gökyüzüne toksit gazlar salındığına dikkati çeken Ortaş, savaşın, toprak, bitki, hayvanve tüm canlılara zarar verdiğini vurguladı. Ortaş, "Savaş nedeniyle birçok canlı türü, bombaların, füzelerin ve uçakların sesinden ürkerek alanlarını terk ediyor. Üstelik, yaşama alanları, kirletilen veya yok edilen bu canlıların birçoğu endemik ve bir başka bölgede yaşama şansları sınırlı olan türdendir" dedi.

"İnsanın bencilliği katılmazsa doğa kendi dengesini korur"
Prof.Dr.Ortaş, savaşın olduğu bölgenin, göçmen kuşların uçuş yolunda bulunduğunu, bu nedenle, Amerikalıların kuşların uçaklara zarar vereceğini düşünerek havada imha ettiğinin bildirildiğini ifade etti. Özellikle mevsimin ilkbahar olması ve kuşların kuzeye doğru göçlerinin başlaması nedeniyle çok sayıda kuşun öldürüldüğünün söylendiğini anlatan Ortaş, "Yıllardır Adana İncirlik hava üssünde kuşların uçaklara zarar vermemsi için bazı sesler gönderilerek hava alanı çevresinden uzaklaştırıldığını duyuyorduk. Bu kez savaşa katılacak uçakların zarar görmemesi için leylekler silahlar ile öldürülerek ortamdan uzaklaşmaları sağlanmaktadır. Ayrıca Toros Dağ sıralarında bulunan doğal hayvanların ölmesi veya ortamı terk etmelerinin yaratacağı dengesizlikler onarılamayabilir. Bu canlıların yaşam için ne anlama geldiğini ancak ekolojinin önemini bilenler anlar." Ortaş, doğada her zaman bir denge bulunduğunu ve insan bencilliği katılmadığı sürece bu dengenin korunacağını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 24.03.2003
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.