Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Savaş, çalışanı formdan düşürüyor

Savaş, çalışanı formdan düşürüyor

İnsan kaynakları uzmanlarına göre, savaşta işlerini kaybedecekleri kaygısını taşıyan çalışanların motivasyonu azalıyor. Şirket yönetimleri 'neler olabileceğini' çalışanlar ile paylaşarak, hedeflere odaklamaya özellikle önem vermeli.

Savaş, çalışanların moralini de olumsuz etkiliyor. İnsan kaynakları uzmanlarının yaptığı analize göre, Türkiye gibi, ekonomisi savaştan doğrudan etkilenen ülkelerde çalışanların moral bozukluğu daha derin boyutlarda oluyor. Şirket yönetimlerinin, savaş kaynaklı etkilenmelere karşı aldığı tedbirlerin, 'çalışanlardan tasarrufa' varacağı, işlerini kaybedecekleri kaygısı, çalışanlarda, derin kriz dönemlerine benzer moral çökmelerine yol açıyor. Verim düşüklüğü, ekiplerin işe odaklanmasında zafiyet olarak ortaya çıkan bu durum, şirketleri hedeflerinden uzaklaştırıyor.

Gelişmelere göre...
2000 krizinin başlangıcında, çalışanların birçok şirkette işlerini yapamaz hale geldiklerine dikkat çeken Ironman Danışmanlık Genel Müdürü İbrahim Demir, "Moral bozukluğu ve arkasından gelen şirket kapanmaları ve küçülmeler, çok uzun bir süre şirketlerin önemli adımları atmalarını engelledi. Savaşın başladığı şu günlerde çalışanların daha çok bekle - gör yaklaşımı içinde olduklarını, gelişmelere göre tedirginliğin artabileceğini tahmin ediyorum" dedi.

"Yerli eleman almıyor, yabancı temkinli"
İnsan kaynakları firmalarının yetkililerinden alınan bilgilere göre, savaş tedirginliği dolayısıyla yerli ve yabancı şirketlerin aldıkları tutumda da görece farklılık gösteriyor. Adecco Türkiye Genel Müdürü Pembe Candaner, "Bütün işyerlerinde Irak Savaşı ve sonrasındaki gelişmeler tartışılıyor. Çalıştığımız yabancı firmalar ve yurtdışı bürolarımız daha heyecanlı. ABD ve İsviçre ofisimiz bize doları ve piyasaları soruyor. Bizimle çalışan Türk firmalar işçi alımlarını durdurdu ve daha ileri tarihlere attı. Yabancı firmalar Türk firmalarından daha temkinli. Yürüttüğümüz projeleri altı aylığına ertelediler. Hepimiz savaşın sonuçlarına katlanmalıyız ve oturup beklemeliyiz" diye konuştu.

"Çalışanları rahatlatın"
Bu ortamda şirket yöneticilerine çok önemli bir görev düştüğüne dikkat çeken Ironman Danışmanlık Genel Müdürü İbrahim Demir "Savaşın sonuçlarını beklemek yerine, geleceğe yönelik stratejiler gözden geçirilip revize edilmeli. Planlar çalışanlar ile paylaşılmalı. Moral, motivasyon ve şirkete bağlılığı artırmak için, güçlü iletişimle çalışanları geleceğe hazırlar" diye konuştu.

Şirketlerin "deprem önlemi gibi savaş önlemi alması' gerektiğini belirten AC İnsan Kaynakları Eğitim Yönetim Danışmanlık Genel Müdürü Ayşe Berkol, "Savaş öncesi belirsizlik ortamı çalışanları oldukça etkiledi. Depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz ama önlem alınca içimiz rahatlıyor. Savaş için de firmaların yöneticileri, çalışanlara her türlü senaryoyu anlatmalı ve onları rahatlatmalı" dedi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 01.04.2003
616
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.