Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şaşmaz: Peygamber soyundan geliyorum

Şaşmaz: Peygamber soyundan geliyorum

Sinemalarda izlenme rekorları kıran "Kurtlar Vadisi Irak" filminin ekibi, film vizyona girdikten sonra ilk kez "32. Gün"e konuk oldu.

Polat'ın fotoğrafları sağda

Filmin başrol oyuncuları Necati Şaşmaz, Bergüzar Korel, senarist Bahadır Özdener ve yapımcı Zübeyir Şaşmaz, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde öğrencilerin katılımıyla yapılan söyleşide önemli açıklamalarda bulundular.

Necati Şaşmaz filmdeki zikir sahneleriyle ve Şaşmaz ailesinin seyyidlik iddiasıyla ilgili bir soruya, kendisinin peygamber soyundan geldiğini, dedesinin Kadiri Tarikatı'nın şeyhlerinden biri olduğunu, filmdeki sahnelerin de "Büyük bir mutasavvıf olan dedesinin insanlık öğretilerinin vicdani yansıması" olduğu yanıtını verdi.

Şaşmaz kendisiyle ilgili yapılan "Türk Rambo'su" benzetmesiyle ilgili olarak da, "Türk Rambo'su olmaz. Olsa olsa Türk Polat'ı olur" dedi.

BILLY ZANE: İLK BAŞTA ÇOK KORKTUM
Programın en büyük sürprizi ise filmin Amerikalı oyuncusu Billy Zane'in Türkiye ve dünyada ilk kez 32. Gün'de yayınlanacak röportajıydı.

Zane, röportajında kendisine bir Amerikalı olarak çok yüklenildiğini söyledi ve filmle ilgili olarak, "İlk başta korktum, vatanseverce değerlendirilecek dedim, bu filmin başka amaçlara da sempatik görünmesini sağlamak gerekiyor diye düşündüm. Günün sonundaysa artık senaryoya bir sanat eseri gözüyle baktım, duyguları nasıl harekete geçireceğini düşündüm ve bu da konuları anlamsız kıldı" dedi.

Zane filmin gösterime girmesi ve Amerika'da aldığı tepkilerden sonra Newsweek dergisinde yayımlanan röportajında filmin konusunu bilmediğini ve senaryosunu okumadığını söylemişti.

Filmin tek başrol oyuncusu Bergüzar Korel de programda role babası, ünlü sinema sanatçısı, Tanju Korel'in ölümünden hemen sonra kabul edildiğini ve rolü aldıktan sonra tek isteğinin babasının daha önce kendisine "Tanju Korel'in kızına torpil yaptılar dedirtmem" diyerek kullandırmadığı Korel soyadını afişte görmek olduğunu söyledi.

POLAT ŞİİR OKUDU
Kanal D'de bu akşam saat 23.45'te ekrana gelecek programda Necati Şaşmaz, kendi yazdığı bir şiiri de okuyacak.
(Hürriyet/Kelebek)
Yayın tarihi: 16.03.2006
422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.