Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sarışın Türk kadınlarında azalma var

Sarışın Türk kadınlarında azalma var

Saç hem insanın toplum içinde kendini gösterme aracı hem de karşı cinste etki yaratma ve mesaj verme yolu.

Ünlü sarışınların resimleri için sağ taraftaki Foto Galeri'yi tıklayınız

Mesela Afrika kabile toplumları, bireylerin ergenlik, evlilik yaşı gibi dönüm noktalarını, sosyal konumunu saçlarına verdiği şekillerle belirliyor.

Saç, modern toplumda da geleneksel toplumlardaki kadar önemli. Atlas Dergisi temmuz sayısında verdiği ekte a'dan z'ye saçı araştırdı. İşte bu araştırmadan çıkan ilginç sonuç: Satılan saç boyalarından yapılan hesaba göre, 'sarışın' Türk kadınlarında son yıllarda azalma var. Eskiden boya tüketenlerin yüzde 40'ı sarışınken şimdi bu oran yüzde 30'lara indi. Sarışınlar yerlerini kızıl ve kahverengi saçlı kadınlara bıraktı.

Saç toplayıcıları Bor'dan çıkıyor
Niğde'nin Bor İlçesi Türkiye'nin 'saç toplayıcıları'nın merkezi. Saç toplayıcıları her yıl Anadolu'yu gezip köylerde uzun saçlı kadınların, genç kızların saçlarını satın alıyor, çuvallara yükleyip İstanbul'a getiriyorlar. Ham saçları toptan satın alan 'saç kabzımalı', bunu perukçulara, kuaförlere perakende satıyor. Bu saçlar işlemlerden geçirilerek dikilecek hale getiriliyor. Kimi peruk bir saatte, kimi bir günde dikiliyor. Ardından şekil verilip kuaför vitrinlerinde yerini alıyor. Türkiye'de artık uzun saç kalmadığını söyleyen ve 36 senedir perukçuluk yapan Fahri Çiçek saç ihtiyacını Hindistan'dan karşılıyor. Gerçi Güneydoğu Asya'daki tsunamide birçok Hintli gelenek gereği uzattıkları saçları yüzünden dallara veya dalgalarla sürüklenen cisimlere takılıp hayatını kaybetti. Ancak saç uzatıp satmak Hintli ailelerin geçim kaynaklarından biri olmaya devam edecek gibi. İhracatta ise Türkiye'den en çok İsrail'e peruk gönderiliyor. Dindar Musevi kadınlar evlendikten sonra saçlarını kapatmak için peruk sipariş ediyorlar.

DÜNYADA SAÇ GELENEKLERİ
Japonya'da Samurayların saçları onurlarının simgesiydi. Başının tepesi kazınan Samuray, iki yanda ve arkada kalan saçlarını özenlice topuz yapıyordu. 19. yüzyılda Batılılaşma hareketi sonucu Samuraylar ortadan kaldırıldı. Hepsine saçlarını kesmeleri emredildi.

Brezilya'da Kayopalar'a göre saç, içten dışa doğru uzayarak kişi ile toplum arasında bir bağ kuruyor. Anne sütüyle beslenen bir bebeğin saçını kesmek, onun gelişimini durdurmak olarak görülüyor.

Afrika'da Namibya'nın kuzeyinde yaşayan Himbalar, saçları aracılığıyla kimin evli, kimin ergen, kimin dul olduğunu biliyor. Evlenme çağına gelen kızlar, toprakboya ile ördükleri ve yüzlerini kapatan saçlarını iki yana ayırıyor.

Budizm inancında saçın kazınması, Buda'nın baskıcı saray hayatını reddedip, tepki olarak saçını kesmesiyle başladı. Budizm'de azalan saçlar, çoğalan irade; kazınan saçlar ise kazınan dünyevi istekler demek. Hindu dervişler aynı amaç için tamamen zıt bir yöntem izliyor. Saçlarını ve sakallarını kesmiyor, keçeleşmelerine izin veriyorlar. Sufiler 'temiz olma'yı kendilerine şart koştuklarından bazıları saçlarını kazırlar.

BİR SENEDE 21 MİLYON SAÇ BOYASI KULLANDIK
Saç boyamak Eski Mısırlılardan beri varolan bir süslenme biçimi. Saçın rengini değiştirme tutkusu, yaratıcı yöntemler de getirdi beraberinde. Bunların arasında kınanın verdiği kırmızılığı veya papatya gibi sarı polenli bitkilerin kaynatıldığında sarartan özelliğini kullanmak var. Sarı saçlar Romalılarda bile tercih edilen bir renkti, çünkü enderdi. Kadınlar tarih boyunca sarı saçlara sahip olmak için siyah sülfür, şap ve bal karışımını başlarına sürüp saatlerce güneşin altında beklediler ya da saçlarına at idrarı sürdüler.

19. yüzyıl sonunda ilk kez saç boyarken kimyasal ürünler kullanılmaya başlandı. Gümüş, bakır ve diğer metallerin karışımlarından yararlanıldı. Fransız kimyager Eugene Schueller 1907'de ilk sarı saç boyasını üretti. L'Oreal firmasını kuran Schueller'den otuz yıl sonra artık kadınlar evlerinde kendi saçlarını boyayabiliyordu. Hollywood, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından sarışın kadınları tehlikesiz, hayattan zevk alan fakat aptal insanlar olarak gösterdi. Bir sarışın patlaması daha yaşandı.

Türk kadını ilk kez 1950'lerde sarışınlaştı. İlk yerli saç boyası 1996'da üretildi. Şimdi hemen her eve en az bir kez giriyor saç boyası. Türkiye'de kadınların yüzde 66'sı saçlarını kendi boyuyor. 2004'te 11 milyon saç boyası satıldı, kuaförler ise 10 milyon kutu boya harcadı. Sarışın Türk kadınlarında son yıllarda azalma var; yüzde 40'tan 30'lara kadar düşen sarışınlar yerlerini kızıl ve kahverengi saçlı kadınlara bıraktı.

SAÇ TELİ YILDA 12 SANTİM UZUYOR
Saçın hammaddesi keratin denen bir protein. İnsan başında ortalama 100-200 bin saç kökü var. Bu sayı genetik yapıya bağlı ve her insanda değişiyor. Kızıl saçlılarda az, sarışınlarda fazla saç teli bulunuyor. Bebeklikten ergenliğe geçişte saç sayısı yüzde 50 azalıyor. Bir saç teli, günde yaklaşık olarak 0.3 milimetre uzayabiliyor; yani yılda 12 santimetre.
(Hürriyet Cumartesi)
633
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.