Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sanat dünyası Melih Kibar'a ağlıyor

Sanat dünyası Melih Kibar'a ağlıyor

Besteci Melih Kibar 54 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Ünlü besteci Melih Kibar, tedavi görmekte olduğu Acıbadem Hastanesi Kozyatağı'nda hayatını kaybetti. Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Başhekimi Dr. Demet Dinç, Melih Kibar'ın, yakalandığı malign melanom (bir tür cilt kanseri) nedeniyle vefat ettiğini söyledi.

Dr. Dinç, Melih Kibar'ın salı günü saat 22.20'de hastaneye getirildiğini, ancak tüm müdahalelere rağmen dün saat 16.55'te hayatını kaybettiğini de ifade etti.

Çiğdem'e kavuştu
Kibar'ın hastalığı boyunca yanından hiç ayrılmayan ve son dakikalarında yanında olan Erol Evgin, gözyaşları içinde şunları anlattı: "30 yıllık dostluğumuz var. O da en yakın arkadaşı Çiğdem Talu'yla aynı kaderi paylaştı. Hiçbir pişmanlığı yoktu. Çiğdem ve Melih'le çok güzel şarkılara imza attık. Çok güzel anılarımız var. Çiğdem'le birlikte 'öbür dünyada' güzel şarkılar, besteler yaparlar artık."

Kibar'ın hastalığını bilen nadir kişilerden olduğunu söyleyen Çiğdem Talu'nun kızı Zeynep Talu ise, "Annemle kaderi aynı oldu. Kanser, ikisinin de son dönemde vücuduna yayılarak bizden aldı götürdü. Dün sabaha kadar hastanede yanındaydım. Hastalığını kimsenin bilmesini istemedi" diye konuştu.

Sanatçı dostları yasta
Ünlü şarkıcılar da, yıllarca bestelerini yorumladıkları Kibar'ın ölüm haberini aldıktan sonra şunları söylediler:

 • Özdemir Erdoğan:
 • Çok sevdiğim arkadaşımdı, büyük bir acı oldu. Melih'in stüdyosunda çok güzel müzikal çalışmalar yapardık. Sevgili eşi sahne çalışmalarımda bana çok yardımcı olmuştur. Müzik dünyası için çok acı bir kayıp, çünkü çok başarılı bir isimdi. Tabii eserleriyle çok güzel bir şekilde anılacak. Çok acı bir sürpriz benim için eşine ve çocuklarına başsağlığı diliyorum.

 • Nükhet Duru:
 • "Melih Kibar, yeri doldurulamayacak olan bir insandı. Çok üzgünüm. Ne kadar büyük bir tesadüftür ki, yıllarca birlikte çalıştığı Çiğdem Talu'yu da aynı sebepten kaybettik. Sevenlerinin ve bütün herkesin başı sağ olsun."

 • Zerrin Özer:
 • Şoke oldum, inanamıyorum. Bu lanet hastalık hepimize yapıştı. Onun için dua edeceğim.

 • Ajda Pekkan:
 • Türk pop müziği önemli bir duayenini, ben ise çok sevdiğim bir arkadaşımı kaybettim. Eserleri, onu sonsuzlukta yaşatacaktır. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim.

 • Ali Kocatepe:
 • Melih bizim kuşağın en önemli müzik üreticilerinden biriydi. On yıllar boyunca dillerden düşmeyecek ve klasikleşmiş nice besteye imza attı. Çok üzgünüz, çünkü sağlığına kavuştuğunu duymuştuk. Ne yazık ki yeri doldurulamayacak çok değerli bir besteciyi kaybettik. Başımız sağ olsun.

 • Füsun Önal:
 • Şoke oldum. Daha birkaç gün önce 'Niye beni aramıyorsun?' diye esprili bir mesaj atmıştım. Rahatsızlığını biliyordum. Öyle değerli bir duayeni kaybedeceğimiz içime doğmuştu.

 • Garo Mafyan:
 • Söylenecek söz bulamıyorum. İş arkadaşlığının yanında çok iyi dosttuk. Bu insanların daha çok yaşaması gerekiyor. Yaşadığımız hangi olayı düşünmeli şimdi. İş arkadaşlığımızı mı? Dostluğumuzu mu? Ölüm hiçbir zaman hoş değil. Meslektaşlığımızı bırakın o kadar yıl tanıdığım başka iyi arkadaşım da yok. Dostlarımızı kaybediyoruz.

 • Sezen Cumhur Önal:
 • Yıkıldım. Türk halkını yıllarca güzel şarkılarla buluşturmuştu. Çok önemli, çok değerli biriydi. Çok önemli eserler vermişti. Çok yakın dost değildik ama takdir ettiğim bir müzisyendi. Bizi yarı yolda bıraktı. Onun gibiler zor geliyor, zor yetişiyor, çabuk gidiyor. Tıpkı şarkısında da söylediği gibi 'İşte Öyle Bir Şey'. Ruhu şad olsun.

 • Deniz Seki:
 • Melih Abi, benim hayatımdaki en özel adamlardan biridir. Ölümü beni şoke etti. 1993 yılında Melih Kibar'la tanıştım. Bana güvenip beni stüdyoya sokan tanıdığım ilk müzisyenlerden biri. Sesimi dinledi ve kulağıma ilk kulaklığı o taktı. Çok üzgünüm.

 • Metin Özülkü:
 • Hastanede olduğundan bile haberimiz yoktu. Ölümünü arkadaşlarımdan duydum. Müzik dünyası için büyük bir kayıp.

  Kibar'ın hayatı
  İstanbul'da 1951 yılında doğan Melih Kibar, 8 yaşında İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü'ne başladı. İlk profesyonel çalışmasına 1969 yılında İstanbul Yelken Kulübü'nde başlayan Kibar, Milliyet Liselerarası Hafif Müzik yarışmasında, Alman Lisesi Orkestrasıyla Beste Birincisi oldu.

  Timur Selçuk ile uzun yıllar çalıştı
  Uzun süre Timur Selçuk'la da birlikte çalışan Kibar, 1974'te Timur Selçuk Orkestrası'nın çıkardığı albümde ilk kez 3 bestesi (Gençlik Şarkısı, Kelebek ve Panayır Günü) ile yer aldı. "Çoban Yıldızı"nı 1975'te Eurovision Türkiye Elemeleri için besteleyen Kibar, Çiğdem Talu ile tanışarak, bir ekip oluşturdu.

  Hababam Sınıfı ile Altın Portakal
  Hababam Sınıfı filmine yaptığı müzik ile Altın Portakal Film Müziği ödülünü alan Kibar, "Hisseli Harikalar Kumpanyası Müzikali"nin de bestelerini yaptı. "Hep Böyle Kal" ve "Söyle Canım" 45'lik plak çalışmaları AltınPlak kazanan Kibar, 1984 yılında da Sopot'ta "En Başarılı Orkestra Şefi" ödülünü aldı.

  Eurovision'a katıldı
  Kibar'ın "Halley" şarkısı Eurovision Türkiye birincisi ve Norveç'teki finalde de Avrupa dokuzuncusu oldu. 1987 yılında "Paydos" adlı bestesi ile Eurovision Türkiye ikincisi olan Kibar, 1995'te de "Sev" adlı bestesiyle Eurovision Türkiye birinciliğini aldı.

  Kibar, 2000 yılında da "Sersem Kocanın Kurnaz Karısı" adlı oyunun müzikleri ile "Afife Jale En İyi Besteci" ödülüne layık görüldü.
  503
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.