Magazin

Sanal ünlüler borsası rekor kırıyor

Sanal ünlüler borsası rekor kırıyor

BBC'nin kurduğu sanal "Ünlüler Borsası" Celebdaq'ta işlemler, aynı gerçek hisse senedi piyasasındaki gibi nefes nefese bir yarışa sahne oluyor.

Yatırımcıların, ünlülerin hissesini portföylerine kattığı bu borsada hisseler, söz konusu ünlünün basında çıkan haber sayısına, yeni film, albüm ve benzeri projelerine göre yükseliyor ya da düşüyor...

Yeni Şafak'ın haberine göre gerçek ünlülere yatırım yapılan bu sanal borsa sayesinde 50 Cent'ten Bruce Willis'e, Claduia Schiffer'dan Salma Hayek'e kadar yüzlerce ünlü ismi portföyünüze katabiliyorsunuz.

HABERİNİ SÖYLE, FİYATIN ARTSIN
Ünlülerin isimlerinden oluşan hisseler, o gün ya da hafta basında çıkan haberlerin sayısına, oynadığı filme ve yeni film, albüm gibi projelere göre yükselip düşüyor. Öngörüleriniz iyiyse ve ismini aldığınız şöhret gelecek vaad ediyorsa sanal olarak portföyünüzün değeri de artıyor. Aldığınız hissenin fiyatı, aynen gerçek dünyadaki gibi sadece talebe göre yükseliyor veya düşüyor.

PRENS WILLIAM YÜKSELİŞTE
Tüm mesele, pozisyon aldığınız şöhretin ismini düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satarak sanal gelirinizi artırmakta yatıyor. BBC'nin bu sanal borsa oyununda son dönemlerin flaş hissesi Prince William oldu. William'ın hisseleri son bir ayda 14 milyon sterlinden 17 milyon sterline kadar yükseldi. Prens William'ın hisselerine bu kadar talep olmasının temelinde kendisine "Geleceğin Kralı" gözüyle bakılması yatıyor.

CARLA VE SARKOZY ÇOK SIKICI
Bir diğer ünlü endeksi ise Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve onun güzel eşi Carla Bruni'den oluşuyor. Her iki isim tek hisse senedi üzerinden alınıp satılıyor. Çiftin hareketli yaşantısına rağmen hisse senetlerinde kayda değer bir hareketten söz etmek zor. Bir ay önce 19,35 sterlinden alınan hisseler 19 Eylül 2009 kapanışına göre 20,01 sterlinden işlem görüyor.

YA HİSSENİZ ÖLÜRSE
Bu sanal borsada işlem yapabilmek için sadece ücretsiz üye olmanız yeterli. 24 saat açık olan ünlüler borsasında almak istediğiniz ünlüyü seçtiğinizde o kişiyle ilgili geniş bir haber arşivi karşınıza çıkıyor. Ünlünün aşk yaşamından tutun da geçmişte başarılı olduğu işleri, vasat performanslarını ve hissenin geçmiş performansını grafiksel olarak görmeniz mümkün. Yani gerçek bir borsada ne ararsanız hepsini Şöhretler Borsası'nda da görebiliyorsunuz. Bu borsada sanal kâr ve ya zarar yaptığınız gibi sanal olarak da elinizdeki tüm serveti yitirebiliyorsunuz. Örneğin hissesini aldığınız ünlü hayatını kaybederse, bu durumda hiç tazminat alamıyor, ve hisse listeden otomatik olarak çıkarılıyor ve paranızı batırmış oluyorsunuz.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 22.09.2009
476
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.