Magazin

Safran bitkisi koruma altına alındı

Safran bitkisi koruma altına alındı

Karabük'ün Safranbolu İlçesi'ne adını veren ve Türkiye'de sadece bu ilçede yetişen "Safran"ın ekimi artıyor. Safran'ın kilosu Türkiye'de 10 milyar, dünya piyasalarında da 20 bin dolardan alıcı buluyor.

Safranbolu'nun 15 günlük yeni Kaymakamı İzzettin Küçük, safran bitkisinin yetiştirildiği köylerde incelemelerde bulundu. Aşağı Güney Köyüne giden Kaymakam Küçük, Safranbolu'ya adını veren ve dünyanın en pahalı bitkisi olduğu öne sürülen safran hakında geniş bilgiler aldı. Kaymakam Küçük şunları söyledi: "Safranbolu'daki ilk gezimde, ilçeye adını veren Safran bitkisini yakından tanımak için köyleri gezmeyi amaçladım.

Yaptığım araştırma sonucu 800lü yıllarda yaklaşık 40 köyde 1 ton 900 kilo Safran bitkisi üretiliyormuş. Ne yazık ki şuan günümüzde bu miktar çok az. Giderek azalma noktasına gelen Safran bitkisi için devlet yardım elini uzatarak bu bitkinin üretilmesi için çaba sarfetmiş ve önümüzdeki yıl 500 kilo ürün elde edilmesi tahmin ediliyor. Bu miktarın giderek çoğalması için bizler de elemizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Bu konuda Safran çiçeğinin soğanını satın alararak yetiştirmek isteyen köylülerimize dağıtımını yaparak sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

Kaymakam Küçük, Safran bitkisinin Safranboluda Davutobası, Yörük ve Aşağıgüney köylerinde sadece 7 kişi tarafından 5 dekar alanda çok yağışlı ve güneşli olmayan iklimde yetiştirildiğini geçen yıl ise sadece 10 kilogram üretim sağlandığını anlattı.

"Mübarek bitki"
Latince adı "Crocus Sativus" olan safran, sonbaharda yaprak sürerek mor çiçek açan soğanlı bir bitki. Ağustos-Eylül aylarında ekilen Safran, her yıl 15 Ekim ile 15 Kasım tarihleri arasnda hasat ediliyor. 1 gram safranı 150 tepecikten elde etmek mümkün. (Tepecik, çiçeğin içinde sarı renkli saç teli ince bir doku) Bir safran çiçeğinde 3 tepecik mevcut. Ekim ayında ilk çiçeğini perşembeyi cumaya bağlayan gecenin sabahında açtığı için halk tarafından 'mübarek bir çiçek' olarak da kabul ediliyor.

Ağırlığının 100 bin katını boyuyor
Safran, ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabiiyor. Bu bitki ilaç, Kozmetik, Boya, Gıda sanayilerinde ham madde olarak kullanılıyor. Ülkemizde sadece Safranbolu'da yetiştirilen Safran bitkisi, dünyada İran, Azerbaycan, indistan, Pakistan, Çin, Yeni Zelanda, Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya, Fas, Mısır ve İsrail'de üretiliyor. En kaliteli Safran bitkisinin ise Türkiye'de yetiştirildiği belirtiliyor. Safran bitkisi İstanbul'daki toptancılara satılıyor.
Yayın tarihi: 30.10.2003
431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.