Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

RTÜK Teoman'ın 'duş'unu yasakladı

RTÜK Teoman'ın 'duş'unu yasakladı

Teoman'ın 'Duş'u ve Yeliz Yeşilmen'in 'Tat Beni'si ahlaka uygun bulunmadığı için yasaklandı. Yasaklardan Doğuş da nasibini aldı.

Perşembenin gelişi, çarşambadan belli olur" derler. Müzik kanallarının son günlerde sıkça ekrana getirdiği, radyoların yayınladığı üç şarkının sözleri ve görüntüleri, yakında 'altın makas'ı yiyeceklerinin habercisi gibiydi.

Sonunda beklenen oldu. Klipleri ekrana geldikçe sözleri nedeniyle bazılarının tepkisini çeken şarkılar hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) aldığı karar, çarşamba günü akşam saatlerinde müzik yayını yapan radyo ve televizyonların sorumlularına tebliğ edildi.

RTÜK'ün aldığı kararla, Teoman'ın 'Duş' ile Yeliz Yeşilmen'in 'Tat Beni' şarkılarına ve klibine yasak geldi. RTÜK, Doğuş'un ise 'Yalnızım' adlı parçasının klibini yasakladı.

RTÜK Başkanı Fatih Karaca imzasıyla radyo ve televizyonların sorumlu müdürlerine gönderilen yazıda, Teoman'ın 'Duş' ve Yeliz Yeşilmen'in 'Tat Beni' şarkılarının erotik sözlerinin "Türk örf ve adetlerine, ahlak yapısına uygun olmaması" nedeniyle radyolarda çalınmasının, kliplerinin de televizyonlarda yayınlanmasının yasaklandığı belirtildi.

Strese sokan klip
RTÜK, Doğuş'un 'Unkle'ın tamamı tünelde geçen 'Rabbit in Your Headlights' adlı çalışmasından birebir kopyalayıp çektiği, finalini ise masraf olmasın diye aynen alıp kullandığı 'Yalnızım' klibine, toplum psikolojisini olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle yasak getirdi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 10.09.2004
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.