Magazin

Reklamcıların ödül gecesi

Reklamcıların ödül gecesi

Reklamcılar Derneği'nin bu yıl 16'ncısını düzenlediği ve 66 reklam ajansından 937 eserin katıldığı 'Kristal Elma Türkiye' reklam yarışmasında verilen ödüller törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl 16. kez düzenlenen Kristal Elma Türkiye reklam ödülleri sahibini buldu. Türk reklamcılığında yaratıcılığı ödüllendirmek ve reklam sektöründe çalışanların başarılarını belgelemek amacıyla düzenlenen yarışmaya bu yıl 37'si Reklamcılar Derneği üyesi 66 reklam ajansı katıldı.

İki internet şirketi, doğrudan pazarlama şirketi ve 10 reklam filmi yönetmeni, altı reklam müziği bestecisi ve üç reklam fotoğrafı sanatçısı da ürettikleri eserlerle yarışmaya katıldı. Kristal Elma Türkiye reklam ödülleri yarışmasında kazananlara ödüller Yeni Melek Gösteri Merkezi ve Maslak Venue' de düzenlenen törenlerde verildi.

Venue'deki törenin ardından yapılan partide Londra'nın 'acid jazz' gruplarından Brand New Heavies sahne aldı. Yeni Melek sinemasında yapılan törende konuşan Reklamcılar Derneği Başkanı Jeffi Medina, reklamcılığı icra edebilmek için her meslekte olduğu gibi birtakım asgari şartların sağlanması gerektiğine işaret ederek, bu şartlar sağlanamaz ya da eksik sağlanırsa çalışmaların içerdiği fikirlerin solmaya başlayacağını söyledi.

İyi bir fikir ortamının hazırlanması için yeteneğin eğitim, kültür ve görgüyle beslenmesi gerektiğini vurgulayan Medina şöyle devam etti: "Yeteneğin ortaya çıkarılması için iyi bir ortama ve zamana ihtiyacı vardır. Bunların her biri ciddi yatırım gerektirir. İnsana yatırımdan söz ettiğimizde parasal yatırımın yanı sıra büyük bir zaman yatırımı da gerektirir. Tüm bunlar göz ardı edilirse bu mesleği icra edenler bir süre sonra mutsuz insanlara dönüşecektir."

'Fikir üretiminin önü açılsın'
Ülke ekonomisinin bıçak sırtı durumunun birlikte hareket etmeyi engellediğini belirten Medina, fikir üretiminin önünü açacak koşulların geliştirilmesi için reklamveren, mecra ve reklam ajansı üçlüsünden işbirliği yapması gerektiğini vurguladı. Medina "Eğer bir saatlik televizyon programının yarısı reklam kuşağı olur ve tıka basa dolarsa, burada ürün değerinden ve medya değerinden söz etmek iyimserlik olur" diye konuştu.

Kristal Elma'da büyük ödüller
Jüri özel ödülü
Ferm Creative'in Global Engilish Dil Okulu için hazırladığı reklam yarışmada seçici kurul özel ödülüne layık görüldü.

Televizyon dalında
TBWA/İstanbul Reklam Ajansı'nın Beko Çamaşır Makinesi için hazırladığı Havuz isimli reklam televizyonda büyük ödülü aldı.

Kampanya dalında
Rafineri'nin Shubuo için hazırladığı kampanya, Kristal Elma'nın kampanya dalında verilen büyük ödülüne layık görüldü.

Ürün gruplarında kazananlar
Basın: Concept: Tariş Zeytinyağı, Manajans /Thompson: Lipton Yellow Label Tea /Âşık mısın?, TBWA/İstanbul: Beko Çamaşır Makinesi/Havuz, Markom Leo Burnett: Alo, Alice BBDO: Beldeyama Mountain Bike, Rafineri: Isuzu NPR, Medina Turgul DDB: Remix/ Unutulmaz Yemekler, Ajans Ultra: Uni Ball Eye/Sarı Kart, Alice BBDO: Mercedes/Aşk, Ferm Creative Group: Global English Dil Okulu

Televizyon: Concept: Tariş Zeytinyağı, Alice BBDO: Doritos A La Turka/Baskın, Y&R/Reklamevi: Bonus Card, Tayfa: İsviçre Sigorta, TBWA/ İstanbul: Beko Çamaşır Makinesi/ Havuz, Lowe: Omo/ Yapamazsın, RPM Radar: Egos Jöle, Markom Leo Burnett: Polisan Natura Flex, Markom Leo Burnett: Polisan Yüz Boyası, TBWA/ İstanbul: BMW 5 Serisi, Medina Turgul DDB: Bridgestone/0 - 100 - Ferrari, Rafineri: Shubuo/Pop Müzik Paketi, TBWA/İstanbul: Beko Laptop/Metro, Manajans/Thompson: Yurtiçi Kargo, Y&R/ Reklamevi: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği/YIBO, Pars/ McCann - Erickson: Algida Çocukluk, TBWA/ İstanbul: Robinson Crusoe/Okuyan Adam
Doğrudan Pazarlama, Açıkhava, Radyo, Sinema ve İnteraktif Reklam: Medina Turgul: Volswagen Caddy/ Relansman Davetiyesi, TBWA/İstanbul: BMW 5 Serisi/5 En İyisi, Markom Leo Burnett: McDonald's Evlere Servis

Kampanya: Alice BBDO: Doritos A La Turca, Rafineri: Shubuo
Yaratıcılığa Katkı: Gürkan Kurtkaya: Shubuo/Pop Müzik Paketi, Mert Tünay: Sütaş
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.06.2004
672
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.