Magazin

Reina enkazı!

Reina enkazı!

Kaçak duvarı üç kişinin ölümüne neden olan Reina'nın bütün kaçak bölümleri yıkıldı. Bir dönem eğlenceden 'yıkılan' Reina enkaza dönerken, içinde insanların öldüğü müştemilat da kaçak çıktı.

İstanbul Ortaköy'de bulunan ve içindeki kaçak duvar çalışmaları üç kişinin ölümüne neden olan eğlence merkezi Reina'nın kaçak bölümlerinin yıkımı tamamlandı.

Ortaköy Muallim Naci Caddesi'ndeki Reina Eğlence Merkezi'nin kaçak yapılan duvarının 3 Nisan 2006 sabahı çökmesi sonucu, bitişiğindeki apartmanın müştemilatında oturan kapıcı İrfan Arvasi (41), eşi Neslihan Arvasi (44) ve oğulları İbrahim'in (6) enkaz altında kalarak ölmesinin ardından soruşturma başlatıldı.

Soruşturmayı yürüten savcının talimatı doğrultusunda harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Reina'nın kaçak bölümlerinin yıkımına başladı.

Polis devreye girdi
İlk gün, duvarın tehlike arzeden bölümleri yıkıldı. Kaçak katların bulunduğu bölümlerdeki metal kısımlar oksijen ve asetilen yardımıyla kesilerek parçalandı. Daha sonraki günlerde eğlence merkezinin dışına asılan dev reklam panosu da görevliler tarafından parçalandı.

Yıkımın durdurulmasını isteyen personelin çalışmaları engellemesi üzerine polis devreye girdi. Yıkım çalışmaları geçen cumartesi tamamlandı. Ve 2002 yılında açılan eğlence merkezi Reina, enkaz haline geldi.

Reina ödeyecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Reina'nın kaçak yapılan kısımları için 13 Ekim 2005 tarihinde yapı tatil tutanağı tuttu ve bir gün sonra da bu kısmlar zabıta tarafından yıkıldı. Belediye yetkilileri, Reina'nın, çelik konstrüksiyonlar üzerine kurulan ikinci kaçak kat çıktığını, bunun için de 31 Mart 2006 tarihinde yapı tatil tutanağı tutulduğunu söyledi.

Çelik konstrüksüyonların komşu parsel tarafına duvar örülerek kapatılmaya çalışıldığını ancak bu duvarın komşu parselde bulunan müştemilatın üzerine çöktüğünü anlatan yetkililer, "Yıkım için yapılan masraf, Reina yetkililerinden yüzde 20 fazlasıyla tahsil edilecek" dedi.

Müştemilat da kaçak
Reina'nın duvarının üzerine çöktüğü komşu parseldeki müştemilatın da kaçak yapıldığını ve bu müştemilatla ilgili işlem yapıldığını belirten yetkililer, "Burası odun-kömür deposu şeklinde yapılmış oldukça küçük bir yapı. İçinde insan yaşaması için yapılmamış" dedi.

3 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili olarak Yılmaz Koçyiğit, Metin Koçyiğit, Ali Akşirin ve Ömer Ban'ın yanı sıra eğlence merkezinin muhasebe müdürü gözaltına alınmıştı. Bu kişiler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Eğlence merkezinin sahibi Mehmet Koçarslan ve işletmecisi Binali Ünal hakkında polis savcılığa firar notu göndermiş ancak, haklarında yakalama kararı çıkarılmamıştı.

1957'deki hali gibi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Reina'nın bulunduğu yerde yapılan ruhsatsız eklentilerin daha önce 3-4 defa yıkılmasına karşın yeniden kaçak olarak inşa edildiğini söyledi. Yetkililer, "Orası 1957 yılındaki durumuna kavuşturuldu. Bütün eklentiler yıkıldı" dedi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 13.04.2006
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.