Magazin

Iraklı atletin azmi

Iraklı atletin azmi

Olimpiyat Oyunları için hazırlanan Hamdiye, yaşını söylemiyor. Ama 50'lerinde gösteriyor. Bir gözü kör ve yıllar önce kırılan kolu hâlâ tam iyileşmemiş. Ama o, "Şampiyon olabilirim" diyor.

Olimpiyatlara katılma rüyaları 24 yıl önce Saddam rejimi onu yüzme antrenörü yapınca suya düşmüştü. Ama artık Saddam devrildi ve Hamdiye Ahmet el-Sammak atletizm kariyerine devam edebileceğini düşünüyor. İşe cirit antremanlarıyla başladı. Yaşını söylemiyor ama 50'lerinde gösteriyor. Bir gözü kör ve 1990'larda kırılmış kolu tam iyileşmiş değil.

Ama o azimli. Hâlâ kadınlarda cirit atma dalında Irak rekorunu elinde tutuyor ve evi yüzme, koşuculuk, binicilik, disk atmada kazandığı madalyalarla dolu. Irak'ı iki kez yurtdışında temsil etmiş. 1975'te Libya'daki Arap Oyunları'nda iki altın ve iki gümüş madalya kazanmış. 1979'da Tayland'daki Asya Oyunları'na katılmış. Ama her şey 1980'de Gençlik Bakanlığı yetkililerince ziyaret edilip Bağdat'ın Ravaniye semtindeki başkanlık sarayında yüzme hocalığı yapma emri aldığında değişmiş. "İki hafta reddettim. Sonra bir mesaj geldi, 'Gelmezsen seni idam edeceğiz' diye" diye anlatıyor hikâyesini.

Saddam havuzdayken...
Makus talih deyip gitmiş Hamdiye ve yetkililerin eşleriyle kız çocuklarına yüzme öğretmeye başlamış. Öğrencileri arasında Saddam'ın ikinci eşi Semira Şahbandar ve en genç kızı Hala da var. Samira için, "O dünyadaki en güzel kadındı" diyor. Saddam'a da sık sık rastlıyormuş: "Günde bir iki kez gelirdi. Yüzmeyi çok severdi, tenis ve voleybolü de öyle. Ama Saddam havuzdayken kimse suya giremezdi."

Artık savaş bitti ve El-Samak, eski günlere dönmek istiyor. Ama işi hiç kolay değil. Çünkü Irak Olimpiyat Komitesi, bu yılki olimpiyatlara 10 atlet içinde sadece bir gönderecek ve bu iş için 19 yaşında bir rakibesi var. Yüzme öğretirken havuz kenarında kırdığı kolu yüzünden ciriti 42.5 metrelik rekorundan 10 metre daha az uzağa atabiliyor. (Kübalı Osleidys Menendez'in dünya rekoru 71.5 metre) Ama bu onu yıldırmıyor. "Irak bayrağını geçmişte taşıdım. Bu kez de taşıyabilirim. İki ay sonra şampiyon olabilirim" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 29.03.2004
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.