Magazin

Radyo frekansıyla horlamaya son

Radyo frekansıyla horlamaya son

Özellikle çiftlerin gecelerini kabusa çeviren ve önemli boşanma nedenleri arasında gösterilen horlamadan 10 dakikalık radyo frekans cerrahisi yöntemiyle kişilerin kurtulabileceği belirtildi.

Özel Nakiboğlu Bilgi Hastanesi KBB uzmanı Opr. Dr. Yusuf Baran, çevreyi rahatsız etmesinin yanı sıra kalp başta olmak üzere tüm vücuda zarar veren horlamanın önemli sosyal sorunlar arasında olduğunu söyledi. Dr. Baran, erişkinerin yaklaşık yüzde 50'sinde görülen horlamanın uyku bozukluğu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Uyku bozukluğu olan horlama her zaman sürekli ya da düzenli değildir ve sorun oluşturmaz. Tıbbi olarak değerlendirilmesi gereken durum kişinin her gece gürültülü horlamasıdır. Araştırmalara göre, horlayan kişinin eşi, her gece ortalama 1 saat daha az uyumaktadır. Diğer bir değişle horlayan kişilerin eşleri de uykusuz kalmaktadır. Ayrıca tedavi edilmeyen hastalarda hipertansiyon, kalp ritim bozuklukları, gibi önemli sağlık problemlerinin normal insanlara göre daha sık görülür."

10 DAKİKADA ÇÖZÜM
Günümüzde horlama tedavisinde en çok kabul gören yöntemin radyo frekans olduğunu anlatan Opr. Dr. Baran, "Radyo frekans tedavisi hızlı, etkili, ağrısız ve ameliyatlara göre daha ucuz bir işlemdir. Ameliyatların hasta üzerinde oluşturduğu yan etkilerin hiç biri bu yöntemde ortaya çıkmaz. Bu yöntem hastanede yatmadan, ayakta, narkoz almadan lokal anestezi ile 10 dakika gibi kısa bir sürede uygulanmakta ve hasta hemen işine devam edebilmektedir. Dolayısıyla iş gücü kaybı da olmamaktadır" dedi. Dr. Baran, radyo frenkans cerrahi yönteminin 300-400 milyon liraya malolduğunu kaydetti.
Yayın tarihi: 17.09.2003
483
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.