Magazin

Radyo Açık kalsın

Radyo Açık kalsın

Dokuz yıldır, gönüllü yayıncılarla/programcılarla varlığın sürdüren ve kendi yağıyla kavrulan Açık Radyo, artık dinleyicilerinden maddi destek istiyor.

Başlangıçta bir "deli", sonra bu "delice" fikri destekleyen bir avuç insan, ardından onların "aklına uyan" yüzlerce gönüllü. Yıl 1995.
"Kainatın bütün seslerine, renklerine ve titreşimlerine açık radyo" 94.9 Açık Radyo, yüzlerce radyo frekansı arasından kulaklarımızın ve yüreklerimizin pasını silmek için sesini çıkarmaya başladı. Dokuz yıllık yayın hayatlarında Açık Radyo mikrofonlarından 80 milyon kelime uçtu ve uzaya karıştı, bu kubbede 400 bin şarkı baki kaldı, 2 milyon saniye sessizliğin sesi yankılandı, 630 programda 18 milletten 600 gönüllü programcı 72 bin saat yayın yaptı, radyoya yurt çapında 18 ödül kazandırdı.

Açık Site adlı web mekânında 6 binden fazla yazı, inceleme, yorum, hikâye, çeviri ve karikatür yayınladılar... Ve "delilerin deliliğine hayran" binlerce dinleyici yarattılar. "Biz, 9 yıl önce 90 kişi ile hayat bulmuştuk; şimdi 99 ay sonra 9 bin kişilik bir 'aile hayatı' sürdürmek istiyoruz" diye sesleniyor Açık Radyocular. Bugün başlatacakları kampanya ile dinleyicilerinden maddi destek istiyorlar. Açık Radyo Yayın Koordinatörü Şerif Erol, "Açık Radyo'nun maddi zorluğu hep vardı. Artık dinleyiciden yardım için talepte bulunmanın zamanı geldi" diyor. Zamanı geldi, çünkü şimdiye kadar hep bir şekilde "idare" etmeye çalıştılar.

"Kolay değil bunları ifade etmek" diyor ve devamını getiriyor: "Önemli işler yapılıyor, daha farklı duruşun sürdürülmesi sağlanılıyor. Fakat hak ettiği maddi değeri de alıp kasasına koyabilmiş gibi görünmüyor. Sıradışı bir şey yaptığın zaman, bunun maddi bir külfeti oluyor, daha az sponsorluk ve reklam gelmesi gibi". Elbette ki kurumsal sponsorlar için de uğraşıyorlar ama öte yandan dinleyicilerin de elini taşın altına koymasını bekliyorlar. Çünkü "dinleyicimizin de desteğini alabilirsek, bu kulüp havasını pekiştirmiş olacağız. Açık Radyo macerasında ben de varım diyen dinleyicilerin ortaya çıkarma çabası var" diyor Erol.

Her programa bir sponsor
Kampanyaya katılmak isteyenlerin yapacakları şey çok kolay ve üstelik öyle milyon dolarlar uçuşmuyor havada. Şahsen sponsorluk için sizin seçtiğiniz bir saatlik bir programa 100 milyon lira, yarım saatlik programa 50 milyon lira vermeniz yeterli. Böylece sponsor olduğunuz programın başında ve sonunda diyelim ki "Musiki Dünyamız'dan programı Açık Radyo dinleyicisi Ahmet Bilmemne'nin katkılarıyla hazırlanmıştır" diyecekler. Bu da az buz bir prestij ve hava atma şansı değil. Bu arada maddi desteğinizi kredi kartı, nakit, peşin ya da taksitli yapma şansına sahipsiniz. Bir değil, iki programa sponsor olmak isterseniz kimse size hayır demiyor. Sponsorluk isteğiniz bugün değil de bir ay sonra tutarsa ona da tamam. "Biliyoruz bizi desteklediğinizi, ama sesimizin gür, nefesimizin uzun soluklu olabilmesi için, varlığımızı nesilden nesile bağımsız ve özgürce sürdürebilmemiz için sizin sesinizi duymak istiyoruz"u da ekliyor Açık Radyocular.

Hatırlayın, kuruldukları zaman şöyle demişlerdi: "Size bir şey vermek istemiyoruz; mümkün olduğu oranda sizden bir şeyler almak istiyoruz. Çünkü bu, bizim ortak projemizdir." Ortaklığı göstermenin zamanıdır şimdi. Neden mi? İşte Açık Radyocuların çünküleri: Özgür, dikbaşlı ve bağımsız bir basın, özgürlükleri korumanın en önemli ve belki de biricik temelidir de ondan. Enformasyon ve bilgi; tıpkı hava, su, toprak ve ateş gibi bir 'element' olmuştur da ondan. Çeşitlilik ve farklılık, bilgiye erişim ve tartışma olmadan, demokrasinin varlığı tehlikeye düşer de ondan. İnsanların âdil olmayan, haksız kararları eleştirmesi, reddetmesi ve geri aldırması, ancak yurttaşlık sorumluluğu taşıyan bir medya sayesinde mümkün olabilir de ondan.

Basın özgürlüğü, demokrasinin temeli olan toplu ifade özgürlüğünün bir uzantısından başka bir şey değildir de ondan. Ve medyanın gitgide tekelleştiği, gitgide daha büyük bir "kitle imha silahı"na döndüğü, 'enformasyon'un zihinleri zehirlediği ürkütücü bir ortamda Açık Radyo'nun daima ortak akıl ve vicdanı temsil etmeye çalışan bir mecra olduğuna inanıyoruz da ondan. İnanç tazelemek isteyenler, işte fırsat.
0212-343 41 41
www.acikradyo.com

(Radikal İki)
Yayın tarihi: 10.03.2004
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.