Magazin

Prezervatif Papa'ya uymadı!

Prezervatif Papa'ya uymadı!

Vatikan son yaptığı açıklamayla yine herkesi şaşırtmayı başardı. Katolik aleminin üssü niteliğindeki kurum, prezervatiflerin geçirgen olduğunu ve virüsleri önlemede aciz kaldığını savundu. Açıklamaya tepki gösteren WHO, Papa'yı AIDS'e karşı yıllardır yürütülen çalışmaları baltalamakla suçladı.

Vatikan, yine orijinal bir fikir ortaya attı ve gündemin tepesine oturdu: Prezervatif kullanımının hastalıkları önlemede hiçbir yararı yoktur, zira prezervatifte insan gözünün algılayamayacağı küçük delikler bulunmaktadır. Söz konusu virüsler, bu deliklerden sinsice nüfuz ederek sizi hasta eder.

HIV virüsü kondom mondom tanımaz!
İngiltere'de yayınlanan The Guardian gazetesinin, Vatikan'a yakın çevrelerden edindiği bilgiye dayanarak verdiği haber, herkesi hayretler içinde bıraktı. 83 yaşındaki Papa 2. Jean Paul'un daha önce de bazı anlaşılamayan sözleri olmuştu ama bu kez konu AIDS olunca, tepkiler gecikmedi. Habere göre, prezervatiflerin sperm ve virüs geçirebildiğini düşünen Vatikan, küçük delikler bulunduğunu ve AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün bu deliklerden geçerek insanlara bulaşabileceğine inanıyor.

"Prezervatif kutularına ibare konsun"
Konuyla ilgili BBC'ye bir açıklama yapan Vatikan'ın aile işlerinden sorumlu Kardinali Alfonso Lopez Trujillo, "AIDS virüsü, bir spermden yaklaşık 450 kat daha küçük. Virüs bir yana, sperm bile prezervatiften geçebilir" dedi. Trujillo, bu yüzden prezervatif ambalajlarının üzerine sigarada olduğu gibi tehlikelere dikkat çekici ibareler konulması gerektiğini söyledi.

"Onca yıllık çaba boşa gidecek"
Açıklamaya sert tepki gösteren Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Vatikan'ın bu tezinin bilimsellikten uzak ve saçma olduğunu vurguladı. WHO temsilcisi, "Prezervatif ve HIV ile ilgili bu tür açıklamalar çok tehlikeli. AIDS bugüne kadar 20 milyon kişinin ölümüne neden olan tehlikeli bir salgın hastalık. Dünyada en az 42 milyon insanda HIV bulunuyor ve bu hastalıkla savaşta kullanılan en etkin materyal de prezervatif. Papalık, sorumlu açıklamalar yapacağına insanları yanıltıcı sözler ederek, bunca yıllık uğraşı heba edecek" diye konuştu.

Yırtılıp kaymadıkça sorun yok
Kondomun AIDS hastalığının bulaşma olasılığını yüzde 90 oranında azalttığına dikkat çeken WHO, sözü edilen tehlikenin ancak yırtılıp kayarsa olabileceğini, normal prezervatifte virüsün geçebileceği delikler bulunmadığının altını "kalın kalın" çizdi.
(e-kolay Haber)
Yayın tarihi: 09.10.2003
397
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.