Magazin

Posta pulunun öyküsü

Posta pulunun öyküsü

Posta pulundan önce İngiltere'de posta ücretini gönderici değil, alıcı ödüyordu. 1840'ta satışa sunulan ilk pulun üzerinde kraliçe Victoria'nın portresi yer alıyordu.

İlk pulun İngiltere`de üretilmesinden önce posta ücretini göndericinin değil, alıcının ödediğini biliyor muydunuz?

İngiltere Parlamentosu`nda, ücreti göndericinin ödemesine, ödemenin yapıldığının belirtilmesi için zarfın üzerine bir kağıt yapıştırılmasına karar verilmesinin ardından dünyada "Penny Black" olarak bilinen ilk pul satışa çıkarıldı.

1840 yılında satışa sunulan, 1 penny değerindeki pulun üzerinde, dönemin kraliçesi Victoria`nın portresi yer alıyordu.

Tarihe "tuğralı pullar" olarak geçen ilk Türk pullarının üzerinde ise Sultan Abdülaziz`in imzasını temsil eden tuğra bulunuyordu.

1840'dan günümüze

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü`nün arşivinden derlenen bilgilere göre, pulun macerası şöyle başladı:

"1840 yılında, İngiltere`de posta arabaları mahalleleri dolaşır, postacı, boru çalarak vatandaşları mektuplarını almaya çağırırdı. Postacı, arabanın üzerine çıkarak zarflardan isimleri okur, ismi okunan kişi de posta ücretini ödeyip mektubunu alırdı.

İngiltere Parlamentosu Lordlar Kamarası Vekili Sir Roland Hill, budönemde Londra`da dolaşırken postacının adını okuduğu bir genç kızın arabaya yaklaştığını, kendisine gelen zarfı eline alıp bakarak postacıya iade ettiğini gördü.

Kızın posta ücretini ödeyecek parası olmadığını anlayan Hill, posta ücretini ödeyerek zarfı kıza uzattı. Bunun üzerine kız, Hill`e dönerek şöyle dedi: `Boşuna zahmet ettiniz. Ben öğreneceğimi zaten öğrenmiştim. Mektup, askerdeki kardeşimden geliyor. Yoksul olduğumuz için askere gitmeden önce aramızda kararlaştırdık. Birbirimize yazdığımız mektupların zarfına bir çarpı işareti koyacaktık. Çarpı işareti, sağlıklı olduğumuz ve bir sıkıntımızın olmadığı anlamına gelecekti.

Hill, o gün, bu olayı parlamentoda konu etti ve parlamento, posta ücretini mektubu alanın değil gönderenin ödemesine, ödemenin yapıldığının belirtilmesi için zarfın üzerine bir kağıt yapıştırılmasına karar verdi."

Bizde ilk pul

Türkiye`de bir sivil haberleşme kurumu kurulmasına yönelik ilk girişim, Sultan II. Mahmut döneminde oldu.

Sultan II. Mahmut, bir kararname yayınlayarak, halkın haberleşme ihtiyacını karşılayacak bir haberleşme teşkilatı kurulmasını emretti ve 1840 yılında Posta Nezareti kuruldu.

İlk Posta Kanunu, 16 Kasım 1840 tarihinde yürürlüğe girdi. 1863 yılında, Sultan Abdülaziz döneminde, Posta Nazırı Agah Efendi, hükümete posta pulu basılmasını teklif etti, komisyon da posta pulu kullanılmasını onayladı. İlk Türk pulu, 13 Ocak 1863`te satışa sunuldu.
Yayın tarihi: 26.01.2002
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.