Magazin

Polisten ibretlik 10 tavsiye

Polisten ibretlik 10 tavsiye

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi, çocukların yetiştirilmesi konusunda aileleri tezat örneklerle uyarmak amacıyla "geleceğin suçlusunu oluşturmanın kuralını" 10 maddelik bir listede topladı.

Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı olarak 13 Nisan 2001 tarihinde kurulan ve 32 ilçede oluşturulan çocuk büroları aracılığıyla faaliyetlerini sürdüren Çocuk Şube Müdürlüğü`nce derlenen bir yazıda, "geleceğin suçlusunu oluşturmanın kuralları" şöyle sıralandı:

- Daha küçükken çocuğa istediği her şeyi vermeye başla. Bu şekilde o, bütün dünyanın onun geçimini sağlamak zorunda olduğuna inanacaktır.

- Kötü sözler söylediği zaman gül. Böylece o kendisinin akıllı olduğuna inanacaktır.

- Ona ahlaki hiçbir eğitim verme, 21 yaşına gelince "kendisi karar versin" diye bekle.

- Yerde bıraktığı her şeyi kaldır, kitapları, ayakkabılarını, elbiselerini. Onun için her şeyi sen yap ki, o bütün sorumlulukları başkalarına yüklemeye alışsın.

- Onun önünde sık sık kavga edin. Bu sayede bir gün ailesi parçalanırsa, o da o kadar şaşırmayacaktır.

- Çocuğa istediği kadar harçlık ver. Hiçbir zaman kendi parasını kendi kazanmasın. Hayatta karşılaştığın güçlüklerle onun da karşılaşmasına ne lüzum var?...

- Yiyecek, içecek ve konforla ilgili bütün arzularını yerine getir.İstediklerini yapmamak tehlikeli soğukluklara sebep olabilir.

- Komşulara, öğretmenlere, polise karşı daima onun tarafını tut. Onların hepsinin, çocuğa karşı peşin hükümleri vardır.

- Günün birinde başına gerçekten bir bela gelirse, "ona bir şey yapmadım" diye kendinden özür dile.

- Onu felaket ile dolu bir hayat için hazırla. Muhakkak onu bulursun.

ÇOCUK POLİSİ NE YAPAR?

Sorumluluklarını yerine getirmeyen anne-baba, vasi veya çocuktan hukuken sorumlu olan diğer kişiler hakkında Cumhuriyet Savcısı`na suç duyurusunda bulunan bu polis birimi, yürütülen bir görev nedeniyle çalışan çocukların işyeri şartları ya da işverenden kaynaklanan ihmal ve istismar ortaya çıktığında yine savcılığa suç duyurusunda bulunuyor, ayrıca Bölge Çalışma Müdürlüğü`ne bilgi veriyor.

Muhafaza altındaki çocuğun, barınma, beslenme, haberleşme, temizlik gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayarak, gerektiğinde sağlık tedavilerini yaptıran ve geçici barınma ünitesi ile ilgili işlemleri yürüten bu polis şubesi, motorize ve yaya devriyelerle genel kontroller yaparak uçucu, uyuşturucu ve psikotrop madde kullanan veya kullandığından şüphe edilen çocuğu, sağlık kuruluşlarına, Bakırköy`de bulunan rehabilitasyon merkezlerine (AMATEM-UMATEM) teslim ediyor.

Bunlardan ailesi tespit edilemeyen veya ailesince teslim alınmayançocuklar ise korunmaları amacıyla İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Gençlik Merkezlerine ulaştırılıyor.

Kaybolan 18 yaş altı çocuklarla ilgili 32 ilçe bürosunda müracaatların alınmasını ve fotoğraf albümü hazırlanarak ülke genelinde arattırılmasını sağlayan Çocuk Şube Müdürlüğü, bulunan çocukların kayıp olarak arananlardan olup olmadıklarını araştırıyor vekimliği belirsiz buluntu çocuk cesedi bilgilerini de kayıp çocuk müracaatlarıyla kıyaslıyor.

Bu polis birimi, ayrıca çocukların evden kaçma nedeninin aile ve yakınlarının tutumlarından kaynaklandığını belirlemesi halinde, diğer ilgili birimlerle koordineli çalışarak sorunu çözüme kavuşturuyor.

SUÇ İŞLEYEN ÇOCUKLAR

Suç işlediği şüphesiyle şubeye getirilen çocuklarla ilgili adli işlemleri de başlatan Çocuk Şube Müdürlüğü, sosyal hizmet uzmanı ve psikologla görüştürülen çocukların avukat nezaretinde kimlik tespitlerini gerçekleştiriyor.

İşlemlerini yaptığı çocukların adli makamlara çıkartılmasını sağlayan polis birimi, serbest bırakılan çocukları gerekli araştırmaları yaptıktan sonra ya ailesine teslim ediyor, ya da uygun görülen bir çocuk veya gençlik merkezine yerleştiriyor.

Tutuklanan çocuğun ise çocuk ıslah ve tutukevine götürülmesi sağlanıyor.

Çocuk Şube Müdürlüğü, genel hizmet profiline uygun olarak 2001 yılı içerisinde 378`i uçucu madde bağımlısı, 112`si sokakta bulunmuş, 2`si özürlü, 3`ü fuhuşa karışan, 45`i sokak çocuğu ve 2 bin 627`si de aileleri tarafından sokakta satıcılık ve dilencilik yaptırılan toplam 3 bin 167 çocuk hakkında işlem yaptı.
Yayın tarihi: 25.02.2002
298
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.