Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Papa'nın ilk ve son aşkı

Papa'nın ilk ve son aşkı

Papa II. Jean Paul'ün ardından milyonlar ağlıyor. Ancak o kişilerden birinin Papa'nın hayatında çok özel bir yeri var.

Çünkü 'O', Papa'nın 84 yıllık yaşamında aşık olduğu tek ve son kadın; din adamı olmak uğruna terk ettiği 83 yaşındaki Polonyalı Halina Kwiatkowska. 'Büyük aşk', 71 yıllık aşkını ve dostunu kaybetmenin üzüntüsünü Alman Bild ve B.Z. gazeteleri ile paylaştı.

Kwiatkowska'nın acısı dudaklarından şu sözlerle dökülüyor: 'Çok ama çok üzgünüm. Kendimi iyi hissetmiyorum. Papa'nın öldüğünü duyunca dünya başıma yıkıldı. Ne televizyon seyrediyorum, ne de radyo dinliyorum. Herkes anlamalı çünkü o benim ilk aşkımdı ve onu tam 71 yıldır uzaktan izliyorum' diyor.

'Hayatımın aşkıydı'
'Der Grossen Freund' (Büyük Dost) isimli kitabında Papa ile olan ilişkisini anlatan Polonyalı tiyatro oyuncusu, tanıştıkları ilk günleri şöyle anlatıyor: 'Okul tiyatrosunda oynadığımız oyunlarda hep sevgili olurduk. Bir keresinde ben Kral Ödipus'un kızı Antigone'yi, o da nişanlımı canlandırdı.

Onu Lolek diye çağırırdık. Futbola çok düşkündü. Felsefi kitaplar okurdu. Herkesten çok farklıydı. Gözleri başka türlü ışıldardı.' 1934 yazında kendisinin 12 ve Karol'un (Papa) 13 yaşında olduğunu söyleyen yaşlı ona sırılsıklam aşık olduğunu itiraf ediyor.

Kwiatkowska sözlerine şöyle devam ediyor: 'Çok sportmendi. Birlikte tiyatroda kariyer yapmayı planlamıştık. Ünlü bir tiyatro oyuncusu olmak istiyordu. Hayatımın aşkıydı. Uzun yıllar arkadaşlık yaptık. Günün birinde bana rahip olmak istediğini söyledi. O hayallerle birlikte dünya başıma yıkıldı. Hıçkıra hıçkıra ağladım.'

'Vatikan'a gitmiş'
Yolları ayrıldıktan sonra onun Papa olduğu haberini alan Kwiatkowska, Vatikan'a gitmiş. Aşkının, halka seslenişi sırasında ona yaşadıkları kasabanın adı olan 'Wadowice' diye seslenip, el sallamış, ancak Papa'dan hiçbir tepki gelmemiş. Hayal kırıklığı içinde Vatikan'ı terk etmeye hazırlanan Kwiatkowska'nın önünde bir Mercedes durmuş.

Arka koltukta oturan resmi kıyafetli birinin kendisine 'Lütfen binin, sizi Kutsal Papa'ya götüreceğim. Sizi kahvaltıya bekliyor' dediğini belirten yaşlı kadın kalbinin bir an duracağını düşünmüş.Kwiatkowska onunla yıllar sonra buluşma anını ise şöyle anlatıyor:

'Ona ne diye hitap edeceğimi bilmiyordum. Dizlerim titredi. Nasıl selam verdiğimi hatırlamıyorum. Sürekli ona 'şimdi gitmek zorunda mıyım' diye sorup duruyordum. O gülümsedi ve elimi tutarak, 'sakin ol Halinka Antigone' dedi.' Aralarında platonik aşkın dışında çok daha fazla şeyler yaşandığını iddia eden basına ve diğer insanlara her zaman karşı çıktığını söyleyen yaşlı kadın 'yaşanmış olsa bile' bunların gizli kalması gerektiğini düşünüyor.
Yayın tarihi: 06.04.2005
506
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.