Magazin

Ormanlardaki gizli tehlike

Ormanlardaki gizli tehlike

Türkiye'nin sahil ve geçit bölgelerinde son yıllardaki ekolojik değişiklikler nedeniyle aşırı artış gösteren ''çam kese tırtılı''na karşı acil önlem alınması gerektiği bildirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ecevit, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, çam kese tırtılının, sadece Türkiye'nin sahil kesimlerindeki ormanların tamamına yakınını oluşturan ''pinus'' türü çam ağaçlarında koloniler şeklinde bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Ecevit, çam kese tırtılının ağaçtaki yeni sürgün veren uç kısımlara yerleştiğini belirterek, şunları kaydetti:

''İklimlerin normalden sıcak geçmesi nedeniyle, bu zararlının ölümü azaldı. Buna bağlı olarak nüfus aşırı arttı. Şu an her ağaçta 20 ile 50 civarında kese bulunuyor. Bu yüksek bir rakam. Ağacın yeni sürgünlerini öldürdüğü gibi, zaman içinde de kurumasına yol açıyor. Önlem alınmadığı takdirde, ülkemizin sahil bölgelerindeki ormanların yüzde 100'ü yok olabilir.''

Bu zararlıya karşı mücadelede en pratik yöntemin, ''sıcak sisleme yöntemi'' olduğunu hatırlatan Ecevit, ''Bu zararlı, yılda bir döl veriyor ve Eylül-Ekim aylarında ağ örmeye başlıyor. Bu aylarda mutlakailaçlama yapılmalıdır'' dedi.

''ALERJİYE YOL AÇIYOR''
OMÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Ahmet Yaşar Turanlı ise çam kese tırtılının dokunulduğu zaman alerjiye neden olabileceğini ve bazı hassas vücutlarda ölüme dahi yol açabileceğini söyledi.

Turanlı, bu tırtıla dokunulmaması gerektiğini belirterek, ''Çok alerjik. Çıplak elle dokunulduğu zaman, kaşıntıya neden oluyor. Aileler, hem kendileri hem de çocukları için çok dikkatli olmalıdırlar. Eğer dokunulursa bir uzmana göstersinler'' diye konuştu.
(AA)
Yayın tarihi: 14.02.2003
346
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.