Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Orhan Pamuk: Kültürümüzün tadını çıkaralım

Orhan Pamuk: Kültürümüzün tadını çıkaralım

Yazar Orhan Pamuk, ABD'de katıldığı bir konferansta AB tartışmalarına göndermelerde bulundu. Batı'yı bir medeniyet olarak tanımlayan Pamuk, "Başka kültürlere özenmek yerine, kendi kültürünün tadını çıkar ve onu derinleştir" dedi.

Yazar Orhan Pamuk, ABD'nin en saygın üniversiteleri arasında bulunan, Washington'daki Georgetown Üniversitesi'nde "Doğu-Batı ve Romanlar" konulu bir konferans verdi.

Orhan Pamuk, ana fikrini, "Başka kültürlere özenmek yerine, kendi kültürünün tadını çıkar ve onu derinleştir" olarak özetlediği konuşmasında, Türkiye'deki Avrupa Birliği tartışmalarına da katıldı.

Pamuk , bir katılımcının, "Türk halkının yüzde 70'ten fazlasının AB'ye katılmak istemesine ne diyorsunuz" sorusu üzerine, "Türk halkı, belki AB'ye girmek istiyor, ama hükümete bunu yapması için yeterince baskıda bulunmuyor" dedi.

Andre Gide Batı hayranlığını ateşledi

Pamuk, Türkiye'deki Batı hayranlığının, ünlü Fransız yazar Andre Gide'in 1914 yılında İstanbul'a yaptığı bir ziyaretteki gözlemleriyle de ateşlendiğini savundu.

"Dürüstlüğüyle" tanınan Gide'in yayımlanan günlüğünde, Türk halkının o yıllardaki kıyafetlerini çok kötü bulduğunu yazıp "Bu ırk bunu hak ediyor" dediğini anlatan Pamuk, Gide'nin bu gözleminin yayımlanmasından bir yıl sonra Atatürk'ün, "Avrupa tarzını getiren" kıyafet devrimini yaptığını ve bu fikri, o dönemde kendisine yakın olan yazar Yahya Kemal'den almış olabileceğini iddia etti.

Atatürk'ün Batı'yı medeniyet olarak tanımladığı ve Avrupa medeniyetinin gerisinde kalmamak için reformlar gerçekleştirdiğini söyleyen Pamuk, "Ben de Atatürk reformlarının bir ürünüyüm" dedi ve Atatürk'e özellikle hakları konusundaki devrimleri için hayran olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 15.03.2002
300
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.