Magazin

Olimpiyatlarda, kızağa da talibiz!

Olimpiyatlarda, kızağa da talibiz!

Genç Demet, 2006 Kış Olimpiyatları'nda ülkemizi 'buz kızağı'nda temsil eden ilk sporcu olacak...

Türkiye, artık, olimpiyatlarda hiç katılmadığı 'buz kızağı' dalında da temsil edilecek. 2006 Kış Olimpiyatları'nda Türkiye'nin adını dünyaya duyurmaya hazırlanan İzmirli Demet Erki Riendeau (24), bu spora, buz kızağı antrenörü eşi Jean Riendeau'nun teşvikiyle başladı. Ve, 2002'den bu yana Amerika kupası, Kanada şampiyonası, Kanada kupası ile ABD'de Saltlake kupasına katıldı. Fransa kupasında da 'pist açıcı' olarak kızakların oturduğu çizgiyi belirginleştirmek için kayan Demet, birinciden 4 saniye iyi derece yapsa da, yarışmacı olmadığı için kupayı alamadı.

Destek bekliyor
İtalya'da yapılacak kış olimpiyatlarında, bu sporun federasyonu olmadığı için, Türkiye'yi Kayak Federasyonu'na bağlı temsil edecek Demet'in tek ihtiyacı ise destek. Demet, annesini ziyaret için geldiği İzmir'de, "Türkiye'de pist olmadığı için farklı ülkelerde kendi imkânlarımla çalışıyorum. Destek verilirse, ülkeme bu dalda ilk madalyayı getirmek istiyorum" diyor.

Buz kızağı nedir?
Skeleton, 18 - 20 civarında virajdan oluşan, ortalama 1400 metre uzunluğundaki buz pistte kızakla yapılan bir spor dalı. Olimpiyatlarda iki tur üzerinden yapılan skeletonda, yarışa katılan sporculardan iki turun toplamında en kısa sürede pistin bitiş çizgisine ulaşan birinci oluyor. Skeleton, ağırlıklı olarak Kuzey Avrupa ülkeleri, Japonya ve Kanada'da oynanıyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 16.05.2004
578
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.