Magazin

Öğrenciler alınlarını reklama açtı

Öğrenciler alınlarını reklama açtı

İngiliz Cunning Stunts reklam ajansı, üniversite öğrencilerinin alınlarına müşterilerinin logolarını yerleştirerek yeni bir proje başlattı.

Boya bir hafta sonra çıkıyor. Bu süre içinde öğrenci 100 sterlin kazanıyor. İlk reklamveren erkek dergisi FHM oldu. Oxford Üniversitesi projeye dahil olmayı kabul etmedi. Reklam Manchester Üniversitesi'nde başladı. İngiltere'de üniversite öğrencileri, alınlarını reklama açarak cep harçlığı konusunda yeni bir kaynak buldular. Girişim, Manchester'da alınlarına reklam alan bir grup öğrenciyle başladı.

Projeyi geliştiren ise, İngiltere'nin yaratıcı reklam ajanslarından Cunning Stunts oldu. Cunning Stunts, daha önce de Londra'daki meşhur tarihi Parlamento Binası'na dev reklam afişleri asmak için girişimde bulunmuştu. Cunning Stunts, öğrenci alınlarından oluşan yeni reklam mecrasının fiyatını biçmekte epeyce zorlandı. Sonunda, bir öğrencinin ortalama dört saat halkın içinde bulunabileceğine karar vererek, sadece bu zaman için bir ücret tespit etti: Haftada 100 sterlin.

OXFORD KABUL ETMEDİ
Ajansın bu yeni yöntemi kabul eden ilk müşterileri, erkek dergisi FHM ve bir paralı televizyon kanalı olan CNX oldu. Ajans, şu anda çok daha büyük global bir reklamverenle anlaşmaya çalışıyor.

Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinden Rufus Curnow (22) alnına niye reklam aldığını The Independent Gazetesi'ne şöyle açıkladı: ''Öğrenci borçları inanılmaz bir boyuta ulaştı. Son sınıftayım ve part time bir işle uğraşacak zamanım yok. Ayrıca hiçbir şey yapmadan haftada 100 sterlin kazanmak isteyen pek çok tembel öğrencinin bu işe atlayacağına eminim.''

Cunning Stunts, rektörlüğün ve öğrenci birliklerinin onayını aldıkları üniversitelerle çalışacağını belirtti. Örneğin Oxford ve Leeds üniversiteleri, öğrenci alnına reklam projesini reddettiler.

Alınlara nakşedilen logolar bir hafta sonra çıkan boyalarla yapılıyor. Eğer yeni reklam biçimi tutarsa, ajans kampüslere öğrencilerin her gün gidip logolarını ''tazeleyebilecekleri'' küçük bürolar açacak. Ajans, İngiltere çapında toplam bin öğrenciye kadar yayılabileceğini düşünüyor.

Cunning Stunts'ın Genel Müdürü Anna Carlos şunları söyledi: ''Gazetelerde öğrenci borçlarıyla ilgili bir sürü yazı çıkıyordu. Ajansımızda çalışmaya başlayan yeni mezunların da hep bundan şikayet ettiğini duyuyorduk. Fikir buradan ortaya çıktı. Üstelik bu reklam, öğrencilerin çalışmalarını da etkilemiyor.''

Cunning Stunts, projeyi bedenin diğer bölgelerine yaymayı düşünmediklerini de açıkladı.
Yayın tarihi: 08.02.2003
265
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.