Magazin

Öfke kalbin düşmanı

Öfke kalbin düşmanı

Amerikan Psikoloji Derneği, "Öfkeyle kalkan zararla oturur" atasözünü doğruladı. Dernek, öfke duygusuna sahip olanların kalp krizine yakalanma riskinin üç kat arttığını açıkladı.

Düşünce Davranış Değişim Eğitim Hizmetleri'nin Amerikan Psikoloji Derneği'nin halka yönelik bilgilendirme yayınlarından derlediği bilgilere göre, kalp sağlığı ve psikososyal etkenler arasında yakın bir bağlantı bulunuyor.

Yapılan araştırmalar ve kalp sağlığı ile ilgili veriler şöyle:
 • Normal tansiyonlu insanlar arasında öfke ölçeğinde yüksek puan alanlar, düşük puan alanlardan üç kat daha fazla kalp krizi riski taşıyor.

 • Öfke, saldırganlık, kuşkuculuk ve güvensizlikten oluşan `düşmanlık' ölçeğinde yüksek puan alanlar, elektron tomografi ile yapılan damar ölçümlerinde, `düşmanlık' ölçeğinde düşük puan alanlardan iki kat fazla damar sertleşmesi gösteriyor.

 • Kalp krizi geçirdikten sonra depresyona giren hastaların, takip eden yıl içinde ölme olasılığı, depresyonda olmayanlardan üç kat fazla bulunuyor.

 • A-Tipi Davranış denilen, öfkeli, sabırsız, sürekli zamana karşı yarışan, kendini başkalarının gözüyle değerlendiren davranış grubunu değiştirmeye yönelik Grup terapi alan hastaların, 4 yıl takip sonunda kontrol grubuna oranla yüzde 44 daha az ikinci kalp krizi geçirdikleri gözlendi.
  Yayın tarihi: 28.08.2002
 • 219
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.