Magazin

Obeziteye hipnozla tedavi

Obeziteye hipnozla tedavi

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Okulu Sporcu Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Yalçın Kaya, obezite sorunu çeken hastaları, hipnozla çocukluğuna döndürerek yemek alışkanlıklarını değiştirmelerini sağlıyor.

Kaya, hipnozun, özel koşullar altında telkin yoluyla beynin olumsuz veya olumlu uyarı veren bölümlerini devre dışı bırakılması anlamına geldiğini söyledi. En etkili hipnoz yönteminin bire bir uygulanan ´´Ferdi Hipnoz´´ olduğunu kaydeden Kaya, hipnozun Türkiye´de henüz bilimsel bir çalışma olarak kabul edilmemesine karşın, dünyada birçok ülkedeki üniversitelerde okutulduğunu, 100´ün üzerinde de hipnoz enstitüsü bulunduğunu kaydetti. Özellikle ABD´de hipnoz eğitimi almış çok sayıda cerrahın hipnozu küçük operasyonlarda lokal anestezi olarak kullandığını vurgulayan Kaya, hipnozun, ´´çağın en tehlikeli hastalığı olarak kabul edilen obezitenin tedavisi için aranıp da bulunamayacak bir yöntem´´ olduğunu anlattı. Kaya, aşırı şişmanlık olarak nitelenen obezitenin genellikle düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığı, bunun da şişmanlık sorunu çeken hastaların asıl sorununun, beyindeki fonksiyonel bir bozukluktan kaynaklandığı gerçeğini ortaya koyduğunu ifade etti.

"AÇLIK PSİKOZU" OLANLARA HİPNOZLA TEDAVİ
Obezite rahatsızlığı olan bir kişinin, yaşına, şişmanlık derecesine ve bilinç düzeyine göre çeşitli hipnoz tedavileri uygulandığını kaydeden Kaya, ´´Bu tip kişiler için yapılacak hipnozda ilk başvurulacak yöntem (yaş geriletilmesi) çalışması olmalıdır´´ dedi. İç organların birinde oluşacak rahatsızlık gibi fiziksel etkilerle obez haline gelen kişiler dışında kalan şişmanların çoğunun, ´´Açlık Psikozu´´ çekenler olduğunu vurgulayan Kaya, şunları kaydetti: ´´Açlık Psikozu´nda olan ve ne kadar çok yerse yesin kendini hep aç hisseden hastamızı önce rahat bir yatağa yatırırız. Daha önceden psikolojik olarak kendisini hipnoz olmaya ve denileni yaptığı takdirde dertlerinden kurtulacağı ön bilgisi aşılanan hastanın, klasik hipnoz yöntemler kullanılarak kendinden geçmesi sağlanır. Uygun psikolojik kıvama geldiği anlaşıldığında ise hastaya, yeme alışkanlığını değiştirebilmesi için gerekli telkinler yavaş yavaş verilir.´´ Şişmanların önemli bir kısmının, kişiliğin şekillendiği çocukluk döneminde yeterli beslenmeyen ya da ´´karnı doymuş ancak gözü doyurulmamış´´ kişiler olduklarını belirten Kaya, ´´Bu tür sorunları olan kişileri çocukluklarına döndürüyoruz. Söz konusu sorununu çözerek, tekrar geriye getiriyoruz. Böylece şuur altındaki doymamışlık hissini, doyuma ulaştırılıyoruz´´ diye konuştu. Seanslar sırasında çocukluğuna döndüğü için parmağını emen veya biberon isteyen kişiler bile olduğunu kaydeden Kaya, hipnozla zayıflayan kişilerin tekrar kilo alma ihtimalinin son derece zayıf olduğunu sözlerine ekledi.
(AA)
Yayın tarihi: 06.04.2003
296
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.