Magazin

O yarışmacı kız konuştu...

O yarışmacı kız konuştu...

Yarışmacı, Türkçe'nin azizliğine uğradıEyvah Düşüyorum'un genç yarışmacısı kurduğu cümleyle ele güne rezil oldu...

Güncellenme tarihi:

İŞTE YARIŞMACININ ZOR ANLARı (VİDEO)

‘Eyvah Düşüyorum’ adlı yarışma programında ‘dost kazığı’ deyimini açıklarken “Bir insana 10 kez verirsin, 1 kez vermezsin” ifadesini kullanınca sanal âlemde tıklanma rekorları kıran 26 yaşındaki Zeynep Koloğlu, Habertürk’e konuştu.

Aslen Trabzonlu olan Koloğlu, “Programda iki kız arkadaşımdan yediğim kazığı anlatırken o cümleyi söyledim. Başka yöne çekildi. Oysa ben ‘İnsanlara ödün verdikçe, yardım ettikçe iyiyiz, yardımı kesince bizden kötüsü yoktur’ demek istemiştim. 1.5 saatlik konuşmamın 10 dakikası alınmış. Montajın azizliğine uğradım” dedi. Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan, Fars diline duyduğu ilgiden dolayı ikinci kez üniversite sınavını kazanarak İÜ Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne giren 1. sınıf öğrencisi Koloğlu, aslında dilbilimci bir ailenin kızı. Koloğlu, Berlin Üniversitesi’nde siyasal ekonomi eğitimi gördükten sonra İÜ Alman Dili ve Edebiyatı’nı bitirerek tercümanlık yapan bir baba ile İÜ Türk Dili ve Edebiyatı’nı bitiren bir annenin 4 çocuğundan biri.

ROMAN YAZMAK İSTİYOR
Farsça roman yazmak isteyen genç kız, “Görüntü internette yayılınca birçok eleştiriye maruz kaldım. Benimle ilgili bölüm tek bir sitede 20 bin tık almış. Beni Esra-Ceyda kardeşlere benzetenler de oldu, kelime dağarcığımın kıt olduğunu söyleyenler de. Oysa böyle biri olmadığımı çevrem çok iyi bilir. Ben Mevlânâ ile Ömer Hayyam’ın eserlerini orijinal dilde okumak için Fars dili ve edebiyatı bölümüne girdim. Rezil olduğumu düşünmüyorum” diye konuştu.

Genç kız, “Kız arkadaşlarımdan bahsederken ‘İsimlerini ağzıma almıyorum’ dediğimde de, ‘isimlerini’ bölümünü atmışlar. ‘Verme’ sözünü böyle yorumlayanlar, tüm bilinçaltımızın şiddet ve seksten oluştuğunu savunan Freud’u haklı çıkarmış olur. Olayı umursamıyorum. Ben utanmıyorum, benim sözlerime o yorumları yapanlar utansın” diyerek sözlerini noktaladı.

(Habertürk)Yayın tarihi: 15.06.2012
429
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.