Magazin

Nineler şimdiden kazandı!

Nineler şimdiden kazandı!

Azerbaycan'da 57.si düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nın birinci yarı finali tamamlandı. 46 ülkede yayınlanan yarışmada ülkelerden gelen oylarla finale kalan 10 ülke belirlendi. Romanya, Moldova, İzlanda, Macaristan, Danimarka, Arnavutluk, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Rusya ve İrlanda temsilcileri 26 Mayıs'ta yapılacak finale adını yazdırdı.

Güncellenme tarihi:
nineler

Başkent Bakü'de Eurovision-2012 için özel olarak inşa edilen Crystal Hall'da yapılan ve 18 ülkenin sahne aldığı birinci yarı finalin ardından, finale çıkmaya hak kazanan 10 ülke temsilcileri gazetecilerin sorularını cevapladı. Ülke temsilcileri finale kalmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, izleyicilere teşekkürlerini iletti.

iŞTE RUSYA'NIN 70'LİK YARIŞMACILARI (VİDEO)

Arnavutluk temsilcisi Rona Nishliu, zaferini ülkesinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden öğrencilere ithaf ettiğini söyledi.

Eurovision-2012'nin favorileri arasında gösterilen ve yoğun ilgi gören Rusya'nın "Buranovskiye Babuşki" grubundan Galina Koneva, gösterilen ilgiden ve finale kalmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek, "İzleyiciler o kadar ses çıkardı ki, yanlış söylemekten korktum" dedi.

RUS BABUŞKİLER TÜRK İDDİASI

Ensonhaber'in haberine göre Eurovision'da finale kalan Nineler'in etnik kimlikleri Rus olarak yer alıyor ancak Udmurtya'lı olan ninelerin kökenleri araştırıldığında 12. Yüzyılda yaşayan Udmurt Türkleri karşımıza çıkıyor.

BABUŞKİLİ NİNELER UDMURT TÜRKLERİNDEN Mİ

Udmurtya 12. Yüzyılın sonlarına kadar bir Türk boylarının en önemli yerleşim yerlerinden biri, bize Rus diye tanıtılan Babuşkili ninelerin memleketi.

Altay Türklerinin küçük bir boyu olan Udmurt Türkleri 1555 yılına kadar direndikleri Rus işgaline, Kazan Hanlığı'nın yenilgisinden sonra boyun eğmek zorunda kaldılar.

1740 yılına kadar Şamanizmin farklı bir kolundaki dini inançlarını ve dillerini koruyan Udmurtlar, çarlığın baskılarıyla zorla hristiyanlaştırıldı.

Çarlık Rusya'sı, 1756 yılından itibaren bölgenin imarına büyük önem verdi. Çünkü zengin demir ve bakır yataklarına sahip Altayların bu bölgesi, Çarlığın en önemli cevher sağlayan eyaleti oldu. İlk özel demir çelik fabrikası 1759 yılında kuruldu.

19. yüzyılın ikinci yarısında Udmurtya'da sanayi ve kültür hızlı bir gelişme sağladı

ÖZERK YÖNETİME GEÇTİLER

Udmurtlar'da ulusal bilinç 1917 devrimi sonrası başladı. Udmurtya'ya verilen özerklik 1934 yılında daha da ileri düzeye taşındı, Udmurt Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (UASSR) adıyla kendi sınırları içinde yönetim birimlerini kurdu.

1990 yılından bu yana UASSR, onun Yüksek Sovyet karar uyarınca, Udmurtia Cumhuriyeti adı olmuştur. 1993 yılında Udmurtia Cumhuriyeti bayrağını tanıttı. Amblem ve Udmurtia marşı 1994 yılında doğrulanmıştır.

Basın toplantısında, finale kalan 10 ülke temsilcisi kura çekerek finalde çıkacakları sırayı da belirledi. Ülkelerin 26 Mayıs'ta yapılacak finalde sahne alacakları sıra şöyle:

Romanya - 14,

Moldova - 26,

İzlanda - 7,

Macaristan - 2,

Danimarka - 15,

Arnavutluk - 3,

Kıbrıs Rum Kesimi - 8,

Yunanistan - 16,

Rusya - 6,

İrlanda - 23.

Yayın tarihi: 23.05.2012
766
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.