Magazin

Nefes almayı bilmek lazım!

Nefes almayı bilmek lazım!

Uzakdoğululara göre insanı tanımak için nefes almasını dinlemek yeterli. Sakin insanlar ağır, hırslılar düzensiz soluyor. 'Kaburga nefesi' denilen yanlış soluma, sıkıntı biriktiriyor.

Bedeni kontrol etme yolunda ilk adım, önce doğru ve düzenli nefes almayı öğrenmek. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Herken, çoğu insanın kaburga nefesi aldığını, bunun ise sıkıntı biriktirici nefes olduğunu söyledi.

Herken, "İyi bir nefes almada öncelikle akciğerlerin alt kısmı, sonra orta, ardından üst kısmı dolar. Omuzlar kalkmalı, nefes alırken karın 5-10 santim kadar şişmeli" dedi. Uzakdoğu'da, 'insanı tanımak için nefesini dinle' denildiğini anlatan Herken, "Sakin ve olgun insanlar ağır ve dengeli, sinirli ve huzursuz tipler yüzeysel kaburga, hırslı insanlar dengesiz, düzensiz nefes alır" dedi.

İyi bir nefes almanın, her zaman iyi bir nefes vermekle başladığına dikkati çeken Herken, doğru yöndemi şöyle anlattı:

"Nefes alma işlemi zihinle denetlenmeli. Ağır, derin ve sessiz olmalı. Nefes alma egzersizine başlamadan önce sağ avuç göbeğin altına, sol el göğsün üzerine konulup, gözler kapatılmalı. Nefes almadan önce ciğerler iyice boşaltılmalı, ancak zorlanmamalı.

Ciğer kapasitesi hayali olarak ikiye bölünmeli, 'bir' ve 'iki' diye içten sayılarak ciğerlerin bütünü doldurulmalı, bir süre beklenilmeli. Bir-iki diye yine içten sayılarak, nefes, alınma süresinin iki katı sürede boşaltılmalı. Yeni bir nefes almadan iki saniye beklenilmeli. Egzersizi bir kere daha tekrarlamak için, en az dört-beş kere normal nefes alınıp verilmeli.

İki saniye nefes ver, iki saniye nefes al, iki saniye nefes tut, iki saniye nefes ver. Dört-beş kez normal nefes alıp ver, tekrar başla. Bunu en az günde 40-50 kez yapmak gerekir. Alışınca elleri göğüs ve karına koymaya gerek kalmaz. Nefes alınırken dikkat omuzlar, alın ve şakaklara verilmeli."
Yayın tarihi: 13.01.2003
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.