Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mussolini'yi vuran silah bulundu

Mussolini'yi vuran silah bulundu

İtalya'nın faşist diktatörü Benito "İl Duce" Mussolini'nin 1945 yılında kurşuna dizilmesinde kullanılan makinalı tabanca, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulundu.

Corriere Della Sera gazetesi, Mussolini'yi öldürme kararını veren İtalyan partizanların liderinin yazdığı bir mektubun Arnavutluk devlet arşivlerinde bulunduğunu belirtti. 1957 tarihli mektubun, Tiran Milli Tarih müzesinde saklanan silahın, Mussolini'nin idamında kullanılan silah olduğunu doğruladığı kaydedildi.

Arnavutluk'a hediye edildi
Gazete, İtalyan komünist Walter Audisio'nun Arnavutluk İşçi Partisi Genel Merkezi'ne hitaben yazdığı mektuptaki, "28 Nisan 1945'te, İtalyan Partizanları genel komutanının emriyle idam edilen savaş suçlusu Benito Mussolini'nin öldürülmesinde kullanılan silahı, kahraman Arnavutluk halkına duyduğum derin hayranlığın nişanı olarak size bağışlıyorum" ifadesine yer verdi.

Como'da kurşuna dizildi
26 Nisan 1945'te, Alman askeri üniforması giymiş olarak kaçarken İtalyan partizanlarınca yakalanan faşist diktatör Mussolini, 2 gün sonra Como kenti yakınlarında kurşuna dizilmişti. Mektubun sahibi, partizan liderlerinden Walter Audisio ise savaştan sonra İtalyan Komünist Partisi'nden milletvekili olmuş, 1973'te hayatını kaybetmişti.

Gerçekçiliği bilinmiyordu
Tiran Milli Tarih Müzesi'nde 1976'dan beri sergilenen ve altındaki plakette, "28 Nisan 1945'te, İtalyan partizanları faşizmin lideri Benito Mussolini'yi bu silahla kurşuna dizdi" yazan silahın gerçek olup olmadığı bugüne kadar bilinmiyordu.
Yayın tarihi: 31.07.2004
483
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.